Vo francúzskych voľbách vedú Macron a Le Penová, tvrdia médiá v Belgicku

Brusel 23. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eric Feferberg)

Centrista Emmanuel Macron a líderka krajnej pravice Marine Le Penová vedú v odhadoch výsledkov dnešného prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Informovala o tom belgická rozhlasová a televízna stanice RTBF, pričom neuviedla, kto jej poskytol údaje z tzv. exit pollov.

Na snímke francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron

Podľa RTBF bol v týchto odhadoch z polovice dňa najúspešnejší Macron s 24 percentami odovzdaných hlasov a Le Penová sa umiestnila ako druhá so ziskom 22 percent. Za nimi údajne nasledovali konzervatívny expremiér Francois Fillon s podielom 20,5 percenta a ľavičiar Jean-Luc Mélenchon s 18 percentami.

Predbežné údaje o voličskej účasti belgická stanica nezverejnila. Priamo vo Francúzsku je protizákonné oznamovať čiastkové alebo odhadované výsledky volieb pred skončením hlasovania. Pokuta za porušenie tohto zákazu dosahuje až 75.000 eur. Volebné miestnosti vo Francúzsku sa dnes majú zatvoriť o 20.00 h.

Približne 69,4 percenta registrovaných voličov v kontinentálnom Francúzsku dnes do 17.00 h SELČ odovzdalo hlas v prezidentských voľbách. Oznámilo to ministerstvo vnútra. Je to iba o trochu nižší údaj v porovnaní s účasťou 70,6 percenta za rovnaký čas v predchádzajúcich prezidentských voľbách v roku 2012, keď sa stal víťazom Francois Hollande.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.