Bratislava 3. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Baumann)

Obce a vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi škôl, by mali prísť o právo veta pri voľbe riaditeľa školy alebo školského zariadenia. Myslia si to poslanci z hnutia OĽaNO, ktorí im chcú toto právo vziať novelou zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve
Na snímke poslanec NRSR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)

Poslanci pripomínajú, že v súčasnosti zriaďovatelia môžu dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na post riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania. “Podľa mnohých učiteľov sa takouto právnou úpravou vytvára priestor pre korupciu, klientelizmus, rodinkárstvo a politické nominácie riaditeľov,” tvrdí OĽaNO.
Hnutie si myslí, že kompetencie rady školy by sa mali skôr posilňovať ako oslabovať. “Preto sa navrhuje, aby bol v plnej miere rešpektovaný ten kandidát na obsadenie miesta riaditeľa, ktorý vzišiel z výberového konania, kde výberovú komisiu tvorí rada školy,” vysvetľujú svoj návrh poslanci. Ich novela by vrátila stav, ktorý tu bol pred septembrom 2015.
Navrhujú tiež predĺžiť výpovednú dobu členom rady školy o dva mesiace oproti dobe iných zamestnancov. “Táto právna úprava je potrebná k tomu, aby sa učitelia nebáli vyjadrovať svoje (kritické) názory počas zasadnutia rady školy, keď je tam prítomný ich nadriadený, ktorý by mohol z týchto výstupov a názorov vyvodzovať následky v podobe skončenia pracovného pomeru,” vysvetľujú.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.