Novými nestálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN budú aj Poľsko, Peru a Kuvajt

New York 2. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bebeto Matthews)

Poľsko, ako aj Peru, Kuvajt, Rovníkovú Guineu a Pobrežie Slonoviny zvolili dnes na najbližšie dva roky za nestálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Ich mandát sa začne v prvý januárový deň budúceho roka.
Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski (vľavo) sa teší po tom, čo Poľsko, ako aj Peru, Kuvajt, Rovníkovú Guineu a Pobrežie Slonoviny zvolili na najbližšie dva roky za nestálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN)

Rozhodlo o tom v tajnom hlasovaní v New Yorku Valné zhromaždenie OSN. Poľsko, ktoré nahradí v BR OSN Ukrajinu, bolo nestálym členom grémia už päťkrát, Peru štyrikrát, Pobrežie Slonoviny dvakrát a Kuvajt raz. Pre Rovníkovú Guineu pôjde o premiérové pôsobenie v Bezpečnostnej rade OSN.
Informáciu priniesla spravodajská televízia TVN24 a tlačová agentúra PAP. Západnú časť európskeho kontinentu bude v grémiu na budúci rok reprezentovať Holandsko, a to na základe dohody s Talianskom o rozdelení dvojročného obdobia v rade medzi obe krajiny.
BR OSN má 15 členov. Desiatku nestálych členov-krajín, ktoré sa striedajú s dvojročnou periodicitou a zastupujú istú geografickú časť planéty, doplňuje pätica stálych členov BR OSN, disponujúcich právom veta, a to Čínska ľudová republika, Francúzsko, Ruská federácia, Veľká Británia a USA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)