New York 31. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto: UN Political Affairs Twitter)
 
Dosluhujúceho splnomocnenca OSN pre Sýriu Staffana de Misturu vystrieda vo funkcii dlhoročný nórsky diplomat Geir Pedersen. Oznámil to v stredu generálny tajomník OSN António Guterres, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AP

Na snímke Geir Pedersen

Guterres prostredníctvom listu informoval o svojom výbere Bezpečnostnú radu OSN, pričom vyzval medzinárodné spoločenstvo i sýrsku vládu, aby Pedersenovi poskytli “jednotnú a neochvejnú podporu”. Nový splnomocnenec pre Sýriu podľa neho prichádza s desaťročiami politických a diplomatických skúseností.
Pedersen pôsobil naposledy ako veľvyslanec Nórska v Číne. Predtým bol veľvyslancom svojej krajiny pri OSN. De Mistura tento mesiac nečakane oznámil, že svoj post opustí koncom novembra, a to z “čisto osobných” dôvodov.
Dovtedy sa však podľa vlastných slov bude intenzívne snažiť o dosiahnutie dohody, na základe ktorej by bol vymenovaný výbor pre prípravu novej ústavy Sýrie. Vyjadril nádej, že výbor sa bude môcť zísť už v priebehu novembra.
Taliansko-švédskeho diplomata de Misturu vymenoval za medzinárodného vyjednávača v sýrskom konflikte v júli 2014 vtedajší generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
 
Príspevok Novým splnomocnencom pre Sýriu bude nórsky diplomat Geir Pedersen zobrazený najskôr Hlavné správy.