Praha 26. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Thierry Charlier)

Delegáti víkendového snemu českej opozičnej strany TOP 09 zvolili v nedeľu za jej nového šéfa europoslanca a bývalého podpredsedu ODS Jiřího Pospíšila. Získal 147 zo 177 odovzdaných hlasov, informoval portál iDNES.cz
Na snímke Jiří Pospíšil

Pospíšil nemal až do poslednej chvíle protikandidáta. Nakoniec proti nemu kandidoval podnikateľ Pavol Nemec, inak člen zastupiteľstva mesta Plumlov v okrese Prostějov, ktorý dostal hlasy 13 delegátov a svoj prejav začal slovami “záchranca je tu”.
Vo funkcii predsedu Pospíšil nahradil Miroslava Kalouska, ktorý svoj úmysel neobhajovať tento post oznámil krátko po nedávnych voľbách.
“Nie som niekto, kto odišiel do Bruselu a nezaujíma sa o české politické dianie,” povedal Pospíšil v prejave pred voľbou predsedu. TOP 09 je podľa neho jedinečná, pretože ide o jedinú nepopulistickú a jednoznačne proeurópsku stranu v ČR.
Pospíšil chce brániť referendu o vystúpení ČR z Európskej únie. Tí, čo sa o takéto referendum usilujú, sa podľa neho snažia dostať Českú republiku do područia putinovského Ruska.
TOP 09 je podľa Pospíšila na križovatke – môže sa vydať cestou uspokojenia, alebo upadnúť do depresie. Výsledok volieb, v ktorých strana získala 5,3 percenta hlasov a len tesne sa dostala do Poslaneckej snemovne, by mala brať ako šancu premýšľať o tom, ako znovu osloví voliča.
Prvým cieľom TOP 09 musia byť komunálne voľby v budúcom roku. Strana musí urobiť všetko pre to, aby vyhrala komunálne voľby v Prahe, povedal Pospíšil. Stredopravé strany by mali tvárou v tvár populistom a oligarchovi Andrejovi Babišovi zabudnúť na animozity, preto Pospíšil vyzval na spoločnú kandidátku TOP 09, ľudovcov a Starostov a nezávislých (STAN) už v najbližších voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019.
TOP09 si na sneme ešte zvolí päť podpredsedov a ďalších funkcionárov 30-členného výkonného výboru.