Brno 29. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:Marek Výborný Twitter)
 
Novým predsedom českej opozičnej strany KDU-ČSL sa na jej piatkovom zjazde v Brne stal Marek Výborný. Vo funkcii nahradí Pavla Bělobrádka, ktorý post predsedu KDU-ČSL zastával osem rokov. Informovala o tom česká spravodajská televízia ČT24

Na snímke Marek Výborný

Výborný získal v druhom kole voľby 256 hlasov a porazil tak prvého podpredsedu strany Mariana Jurečku. “Cítim obrovskú zodpovednosť,” povedal Výborný bezprostredne po voľbe a poďakoval sa za dôveru.
Nový predseda vyhlásil, že chce nadviazať na prácu Pavla Bělobrádka, ktorému sa podarilo stranu zjednotiť. Zároveň ale bývalému vedeniu vytkol účasť vo vláde Bohuslava Sobotku s hnutím ANO, informovala webová stránka Novinky.cz.
Delegáti na zjazde vyberali celkovo zo štyroch kandidátov. Okrem Výborného a Jurečku sa o post predsedu uchádzali i predseda poslaneckého klubu ľudovcov Jan Bartošek a člen stredočeského krajského výboru KDU-ČSL Jaroslav Vlach.
Predchádzajúci predseda Bělobrádek zastával funkciu nepretržite od novembra 2010. Stal sa tak najdlhšie slúžiacim ponovembrovým predsedom KDU-ČSL. Vlani na jeseň sa však rozhodol, že už opäť kandidovať nebude.
 
Príspevok Novým predsedom opozičnej strany KDU-ČSL sa stal Marek Výborný zobrazený najskôr Hlavné správy.