Johannesburg 18. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Themba Hadebe)

Novým predsedom Afrického národného kongresu (ANC), vládnucej strany v Juhoafrickej republike (JAR), sa v pondelok stal Cyril Ramaphosa. Informuje o tom agentúra DPA.
Na snímke Cyril Ramaphosa

Ramaphosu (65), ktorý je viceprezidentom krajiny, zvolili na straníckej schôdzi pomerom hlasov 2440:2261. Jeho jedinou rivalkou bola Nkosazana Dlaminiová-Zumová, bývalá manželka súčasného juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu.
V poradí 54. celonárodný zjazd ANC sa konal na johannesburskom predmestí Soweto. Okrem predsedu bolo na ňom zvolené i celé nové vedenie strany.
Vymenovanie Ramaphosu za nového lídra ANC prichádza po rokoch korupčných škandálov jeho predchodcu Jacoba Zumu. Všeobecne sa predpokladá, že prelomový zjazd, ktorý sa koná od soboty a potrvá do 20. decembra, nastolí nové politické smerovanie ANC.
Ramaphosa, ktorý je podľa agentúry AP jedným z najbohatších obyvateľov krajiny, bude kandidátom svojej strany do prezidentských volieb v roku 2019 a zároveň jasným favoritom na víťazstvo v nich.
V ostatných mesiacoch sa Ramaphosa prezentoval ako reformátor, ktorý vyvedie svoju krajinu zo škandálov poškodzujúcich ekonomiku. Hoci je členom Zumovej administratívy, darí sa mu zostať mimo korupčných káuz, ktoré postihli mnoho jeho kolegov, a zachovávať si odstup od zdiskreditovaného prezidenta.
Africký národný kongres oslávil tohto roku 105 rokov svojej existencie. Strana sa preslávila bojom proti apartheidu a už niekoľko desaťročí je dominantnou silou na politickej scéne v JAR. Jej postavenie však oslabili interné spory a korupčné prechmaty. V posledných komunálnych voľbách prišla o kontrolu Johannesburgu a Pretórie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.