Bratislava 30. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Novým podpredsedom Súdnej rady SR sa stal sudca Krajského súdu v Nitre Pavol Pilek. Rozhodli o tom členovia Rady v pondelkovej tajnej voľbe. Zo 14 prítomných členov Pileka podporilo 13, jeden sa v hlasovaní zdržal.
Na snímke nová predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková

Nitriansky sudca uspel na druhý raz, keď v septembrovej voľbe mu na zvolenie chýbal jediný hlas. V opakovanej voľbe, ktorá pôvodne nebola v programe zasadnutia, kandidoval ako jediný. Voľbu navrhla do programu doplniť členka Rady Marcela Kosová.
Na poste podpredsedu Pilek nahradil predsedu Krajského súdu v Nitre Jána Vanka, ktorému uplynulo funkčné obdobie v júni. Sudca po zvolení uviedol, že si uvedomuje, že jeho nominácia je výsledkom konsenzu medzi členmi Súdnej rady z hľadiska priechodnosti kandidáta.
„Tá dôvera z prvej voľby nejaká vyplývala a keďže sa teraz asi našiel nejaký širší konsenzus a bol som oslovený pred začatím rokovania, aby som sa pokúsil opätovne uchádzať, tak som to prijal a potešila ma voľba, hoci si uvedomujem, že je to záväzok do budúcnosti, ale s tým počítam,“ uviedol novinárom Pilek po svojom zvolení. Väčšinu sa mu podľa jeho slov podarilo na druhý pokus získať vďaka tomu, že ho kolegovia v Súdnej rade mali možnosť za krátky čas, čo v nej pôsobí, bližšie spoznať.
Členovia rady počas zasadnutia diskutovali o tom, či by aj podpredseda mal byť zástupcom sudcov. Proti tomu sa ohradil Pavol Žilinčík, podľa ktorého má Súdna rada podľa Ústavy SR prvoradú kompetenciu, ktorou je kontrola súdnictva. Žilinčík však uviedol, že aj napriek tomu nemá problém Pileka podporiť, lebo ho považuje za dobrého kandidáta.
„Je to legitímna diskusia, ale tu by som to nestavala rigorózne, že jeden musí byť sudca a jeden nie,“ reagovala na to pre médiá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). „Pán doktor Pilek získal 13 hlasov zo 14, čo vnímam ako podporu naprieč, a to hovorí za všetko,“ doplnila.
Pavol Pilek vykonáva sudcovskú funkciu 20 rokov. Na Krajskom súde v Nitre pôsobí ako predseda obchodnoprávneho kolégia, predseda odvolacieho senátu a vykonáva aj funkciu predsedu sudcovskej rady. Členom Súdnej rady sa stal v májových sudcovských voľbách, počas ktorých sudcovia volili sedem z ôsmich svojich zástupcov v Rade.