Novým írskym premiérom sa stal 38-ročný Leo Varadkar

Dublin 2. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/PA/AP/Brian Lawless)

Írska vládnuca strana Fine Gael si dnes zvolila za svojho lídra 38-ročného Lea Varadkara, čo znamená, že Írsko bude mať svojho prvého premiéra, ktorý sa verejne priznal k homosexuálnej orientácii.
Na snímke Leo Varadkar

Varadkar nahradí vo funkcii ministerského predsedu Endu Kennyho, ktorý stál na čele strany 15 rokov a v máji odstúpil z jej vedenia. Varadkar, ktorý bol favoritom dnešného hlasovania, je potomkom prisťahovalcov z Indie.
Varadkar bude najmladším premiérom v dejinách Írskej republiky. Jeho rivalom bol Simon Coveney. Varadkar prehlásil, že je gej, v roku 2015 pred referendom o sobášoch, v súčasnosti je ministrom pre sociálnu ochranu.
V rokoch 2011-2014 bol ministrom dopravy, cestovného ruchu a športu, následne stál dva roky na čele rezortu zdravotníctva. Podľa stanice BBC zosobňuje liberalizáciu Írska, kde bola homosexualita ilegálna do roku 1993.
Varadkara ako nového predsedu strany Fine Gael i nového írskeho premiéra budú ešte musieť potvrdiť členovia menšinovej koaličnej vlády. Predpokladá sa, že sa tak stane na budúci týždeň. V dnešnom hlasovaní dostal 60 percent hlasov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)