Novým generálnym tajomníkom OBSE sa stal Švajčiar Thomas Greminger

Viedeň 18. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Twitter)

Novým generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa dnes stal švajčiarsky diplomat Thomas Greminger.
Na jeho mene sa pred týždňom po mesiacoch dohadovania zhodli šéfovia diplomacií 57 krajín OBSE na neformálnej schôdzke v rakúskom meste Mauerbach. Nominácie dnes odobrila Ministerská rada OBSE.
Na snímke Thomas Greminger

Dnes bola schválená aj nominácia bývalej islandskej ministerky zahraničných vecí Ingibjörg Sólrún Gísladóttir za riaditeľku Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR).
Funkciu predstaviteľa OBSE pre slobodu médií bude zastávať bývalý francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Harlem Désir. Vysokým komisárom OBSE pre národnostné menšiny sa stal taliansky diplomat Lamberto Zannier, doterajší generálny tajomník OBSE.
Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz, ktorý je momentálne predsedajúcim OBSE, vo svojom vyhlásení vyjadril radosť z potvrdenia nominácií na posty v OBSE, pretože sú podľa neho kľúčové pre funkčnosť tohto zoskupenia. V tejto súvislosti ocenil konštruktívnu účasť všetkých členských krajín OBSE na záverečných rokovaniach o nomináciách.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.