Wellington 27. marca 2018 (HSP/russia-insider.com/Foto:TASR/AP-Rick Rycroft)
 
Nový Zéland vynaložil maximálne úsilie na prejavenie solidarity s Veľkou Britániou v kauze „Skripaľ“, avšak toto úsilie stroskotalo na skutočnosti, že novozélandským úradom sa ani pri najlepšej vôli nepodarilo identifikovať žiadnych ruských špiónov, ktorých by bolo možné vypovedať z krajiny. Predsedkyňa vlády ostrovnej krajiny v Pacifiku Jacinda Ardern v interview pre lokálnu rozhlasovú stanicu RNZ (Radio New Zealand) priznala, že jej vláda urobila všetko čo bolo v jej silách, avšak ani po dôkladnej previerke neboli odhalení žiadni agenti Moskvy, ktorí by vyvíjali nejaké aktivity na území Nového Zélandu. Podľa jej mienky je tento stav pravdepodobne dôsledkom skutočnosti, že na Novom Zélande toho naozaj nie je príliš veľa, čo by Rusov mohlo obzvlášť zaujímať.

Na snímke novozélandská premiérka Jacinda Ardernová

Premiérka Jacinda Ardern novozélandským občanom vysvetlila, že všetky štáty, Rusko nevynímajúc, majú spravidla nejaké zahraničnopolitické priority, pričom sa nemožno čudovať, ak Nový Zéland nefiguruje v zozname ich priorít na poprednom mieste. Táto okolnosť je podľa jej mienky hlavným dôvodom neúspešného honu na ruských špiónov v podmienkach Nového Zélandu.
Vyjadrenie novozélandskej premiérky s pobavením komentoval webový portál „russia-insider.com“, ktorý označil za menší zázrak poznatok o tom, že na zemeguli ešte existujú nejakí Anglosasi, ktorí si o sebe úprimne nemyslia, že by boli nejako výnimočne zaujímaví či dôležití z pohľadu  Moskvy.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Nový Zéland zdôvodnil slabšiu solidaritu s Veľkou Britániou akútnym deficitom ruských špiónov v krajine zobrazený najskôr Hlavné správy.