Wellington 16. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark Baker)

Veľký lesný požiar, ktorý sa na predmestí novozélandského mesta Christchurch vymkol spod kontroly, dosiaľ zničil 11 domov. Plamene v oblasti Port Hills pri Christchurchi sa pomocou vrtuľníkov pokúša zvládnuť takmer 400 hasičov, policajtov a vojakov, informovala dnes rozhlasová stanica Radio New Zealand

Nebezpečenstvo síce ešte nepominulo, ale hasiči mali dnes úspech a situáciu budú monitorovať aj v noci, uviedol v rozhovore pre uvedenú stanicu jeden z príslušníkov hasičských zborov.

Z novozélandského mesta Christchurch evakuovali dnes tisícky ľudí pre lesné požiare, ktoré sa vymkli spod kontroly a ohrozujú tamojšie predmestia. Na snímke dva hasičské vrtuľníky hasia lesný požiar neďaleko novozélandského mesta Christchurch 14. februára 2017Z novozélandského mesta Christchurch evakuovali dnes tisícky ľudí pre lesné požiare, ktoré sa vymkli spod kontroly a ohrozujú tamojšie predmestia. Na snímke dva hasičské vrtuľníky hasia lesný požiar neďaleko novozélandského mesta Christchurch 14. februára 2017

V okolí Christchurchu, ktorý je druhým najväčším mestom na Novom Zélande, vietor rozfúkava dym a prach. Úrady nariadili evakuáciu ľudí zo 480 domov. Ďalšie stovky obyvateľov z predmestí Christchurchu odišli dobrovoľne.

Ľudia sa zhromaždili v evakuačných centrách alebo situáciu prečkávajú u svojich príbuzných.

Požiar sa začal šíriť v pondelok, podľa informácií médií ho zrejme zapríčinila porucha v elektrickom vedení. Plamene už spálili kroviny a vegetáciu na plochách s rozlohou viac ako 1800 hektárov.

Koordinačné stredisko v Christchurchu navštívil dnes aj novozélandský premiér Bill English.

Starostka Christchurchu Lianne Dalzielová a starosta neďalekého okresu Selwyn Sam Broughton vyhlásili ešte v stredu v tejto časti novozélandského Južného ostrova stav núdze.

Podľa Broughtona zhoršuje situáciu prudký vietor a požiare sú tak nepredvídateľné. V celej oblasti panuje posledné tri roky mimoriadne sucho, dodal.

Úrady v súvislosti s požiarmi dosiaľ potvrdili smrť jedného človeka. Ide o pilota záchranárskeho vrtuľníka, ktorý v utorok havaroval počas hasenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.