Bratislava 22. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR- Vladimír Benko/MV SR)
 
Pred nedávnom v Bratislave na pôde Slovenských bezpečnostného inštitútu prebehla prezentácia nového výskumu vedúceho projektu Crime-Terror Nexus Petra Neumanna. Tvrdí, že práve zo Slovenska pochádza veľké množstvo zbraní teroristov a v tejto súvislosti pripomenul mníchovský útok a útok na redakciu francúzskeho časopisu Charlie Hebdo

Ilustračné foto

Podľa odborníkov vo väčšine prípadov ide o zbrane, ktoré boli vyrobené ešte za Československa a po rozdelení štátu sa stali jednoducho dostupné, čo sa stalo dôvodom ich veľkého rozšírenia po celej Európe.
“V súčasnosti sa slovenské zbrane nachádzajú v rukách zločincov z Británie, Dánska, Švédska, Holandska, Rumunska či Francúzska,” tvrdia analytici a zdôrazňujú, že pri teroristických útokoch vo Francúzsku na redakciu Charlie Hebdo (2015) a v nákupnom centre Olympia v Mníchove ( 2016) boli použité zbrane pochádzajúce zo Slovenska.
Podľa štúdie sa hranice medzi bežnými zločinmi a terorizmom čoraz viac stierajú. Odporúča sa preto zefektívniť monitorovanie organizovaného zločinu a nezákonného obchodu a tiež zamerať sa na menšie a drobné trestné činy, ako sú krádeže a obchodovanie s drogami.
 
Príspevok Nový výskum: teroristi sú zásobovaní vo veľkom rozsahu zbraňami zo Slovenska zobrazený najskôr Hlavné správy.