Madrid 2. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Fernando Alvarado/Pool Photo via AP)
 
Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez zložil v sobotu sľub ako nový predseda vlády. Informovala o tom agentúra AP.

Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez (vľavo) zložil sľub ako nový predseda vlády pred kráľom Filipom VI. a bývalým španielskym premiérom Maranom Rajoyom (vpravo) v madridskom paláci Zarzuela 2. júna 2018

Obrad sa uskutočnil v madridskom paláci Zarzuela a Sánchez zložil sľub pred kráľom Filipom VI.
Sánchez prebral funkciu premiéra po tom, ako španielsky parlament v piatok vyslovil nedôveru konzervatívnej vláde Mariana Rajoya. Iniciovala ho práve Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE).
Sánchez (46) predložil konštruktívny návrh na vyslovenie nedôvery v reakcii na verdikty justície v korupčnej afére okolo Rajoyových ľudovcov s tým, že by osobne bol pripravený nahradiť súčasného predsedu vlády.
Rajoya na odstúpenie z premiérskej funkcie vyzvali všetky opozičné strany po tom, ako súd v súvislosti s rozsiahlym korupčným škandálom rozhodol, že Rajoyova vládnuca Ľudová strana (PP) profitovala z korupčnej schémy a nariadil jej zaplatiť pokutu vo výške 245.000 eur.
Korupčný škandál – známy aj ako Operación Gürtel – je považovaný za jeden z najväčších v histórii demokratického Španielska. Na verejnosť prvýkrát prenikol v roku 2009. Týka sa podplácania politikov z vládnucej PP španielskymi podnikateľmi, ktorí sa vďaka úplatkom dostávali k lukratívnym verejným objednávkam.
 
Príspevok Nový španielsky premiér Pedro Sánchez zložil sľub a ujíma sa úradu zobrazený najskôr Hlavné správy.