Nový sopečný ostrov v Pacifiku pomôže skúmať možné známky života na Marse

Svet 17. decembra 2017 (HSP/Foto: NASA)

Pred tromi rokmi počas erupcie podmorského vulkánu na juhu Pacifiku v oblasti Tongy sa z nahromadených sopečných usadenín do výšky takmer 120 metrov vytvoril nový ostrov nazvaný Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Jeho vznik môže pomôcť vedcom z NASA vysvetliť podobné javy v rámci Slnečnej sústavy, napríklad aj možný život na Marse
Novovytvorený vulkanický ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai v južnom Pacifiku

Očakávalo sa, že o pár mesiacov zanikne pod hladinou oceánu, ale on vydržal a predpovedá sa mu 6 až 30 rokov existencie. Je to prvý ostrov v “modernej ére satelitov”, ktorý pomocou najnovšej techniky optických snímačov či radarov možno skúmať prakticky od jeho samotného zrodenia.

Jim Garvin chce so svojím vedeckým tímom z NASA pochopiť mieru a procesy erózie a prečo ostrov dokáže pretrvať dlhšie, ako sa predpokladalo. Takže hneď po skončení erupcie vytvorili trojrozmerné mapy topografie ostrova a začali študoval jeho postupne meniace sa pobrežie a objem nad hladinou mora.
Môžu tiež vychádzať aj z príkladu vzniku ostrova Surtsey neďaleko Islandu v roku 1963, ktorý prežil vďaka tomu, že ohrievaná morská voda reagovala s popolom po erupcii a chemicky zmenila krehkú a ľahko zničenú hmotu na tvrdší materiál.

Je to trochu fantastický predpoklad, ale NASA si myslí, že jedinečná geografická poloha ostrova Hunga Tonga-Hunga Ha’apai môže tiež pomôcť výskumníkom pochopiť vulkanické vlastnosti na Marse a poskytnúť nový model pre skúmanie vody na tejto červenej planéte, čo by mohlo pomôcť vysvetliť, či život na nej niekedy existoval.
“Všetko, čo sa dozvedáme o tom, čo vidíme na Marse, je založené na skúsenostiach s interpretáciou javov Zeme,” uvádza Garvin. “Podobné ostrovy mohli byť pred dvomi či tromi miliardami rokov aj na Marse, kde preliačiny mohli vyplňovať jazerá či malé more. Myslíme si, že na Marse boli erupcie v čase, keď existovali oblasti pretrvávajúcej povrchovej vody. Možno budeme môcť využiť tento nový ostrov v Tonge a jeho vývoj ako spôsob testovania, či niektorý z nich predstavuje oceánske prostredie alebo pominuteľné prostredie jazera.”
Mokré prostredia v kombinácii s teplom zo sopečných procesov môžu byť totiž hlavnými miestami na hľadanie dôkazov o dávnych známkach života, keďže ponúkajú vhodné podmienky podporujúce mikrobiálny život.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)