Ľubľana 19. septembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)
 
Ľavičiar Marjan Šarec, ktorý sa minulý týždeň stal predsedom slovinskej vlády, kritizoval krajiny Vyšehradskej štvorky (Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko) kvôli ich migračnej politike. V rozhovore pre televíziu RTV Slovenija uviedol, že na rozdiel od V4 nemieni Slovinsko v migračnej politike podnikať žiadne “sólo akcie”, informuje agentúra ČTK

Na snímke premiér Slovinska Marjan Sarec

Portál Týden.cz poukázal na Šarečovo vyjadrenie. Slovinsko podľa jeho slov vždy bolo konštruktívnym členom Európskej únie a “sólo akcie”, ktoré podniká Vyšehradská skupina a kvôli ktorým bolo Maďarsko pred časom napomenuté orgánmi EÚ, Slovinsku nie sú blízke. Podľa neho sa doterajšia slovinská migračná politika nebude meniť. “Budeme presadzovať solidaritu,” dodal.
Marjan Šarec zamieri na svoj prvý medzinárodný samit na neformálne stretnutie premiérov a prezidentov EÚ v Salzburgu, kde sa okrem odchode Británie z EÚ bude rokovať práve aj o migračnej politike. Po Salzburgu chce Šarec navštíviť Brusel a následne všetky susedné krajiny. Chorvátsko, s ktorým vedie Ľubľana hraničný spor, podľa neho ale určite nebude na zozname prvé.
Hospodárske noviny uviedli, že slovinské médiá v posledných dňoch špekulovali, že by sa migračná politika Šarecovej vlády mohla začať zbližovať s postojmi V4. Vyvodzujú to zo skutočnosti, že premiér ako svojho poradcu menoval bezpečnostného experta Damira Črnčeca, ktorý sa preslávil ako ostrý kritik kvót na prerozdeľovanie migrantov a politiky “vnucovania migrantov”.
Šarec v rozhovore s RTV Slovenija ale povedal, že Črnčec mu bude pomáhať pri riešení problémov s ozbrojenou polovojenskú skupinou Štajerska varda a na migračnú politiku vlády nebude mať žiadny vplyv. “A aby nedošlo k nedorozumeniu, hovorím to tu pred kamerami: Ak zase niekde takéto výroky vypustí, v tom okamihu skončí,” povedal premiér na adresu svojho poradcu.
 
Príspevok Nový slovinský premiér Šarec kritizuje krajiny V4: “My budeme pre Európu konštruktívnejší” zobrazený najskôr Hlavné správy.