Berlín 14. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Rastúcu zodpovednosť Nemecka v súčasnom svete zdôraznil v stredu v nástupnom vystúpení nový šéf tamojšej diplomacie Heiko Maas.
Podľa jeho slov síce nikto nepotrebuje nemeckú zahraničnú politiku, ktorá sa sama preceňuje, avšak rovnako mylná a v súčasnej situácii vo svete možno ešte nebezpečnejšia by bola zahraničná politika, ktorá zostáva bokom.

Na snímke nový šéf diplomacie Heiko Maas

Maas chce v tomto duchu vyslať aj signál prostredníctvom prvých zahraničných ciest.
Krátko po prevzatí rezortu sa vydal na krátku návštevu Francúzska – do Paríža – a ešte v tomto týždni by chcel zavítať aj do poľskej metropoly Varšava.
Smerovanie pre nemeckú zahraničnú politiku stanovuje podľa ministra zahraničných vecí trhlina, ktorá jestvuje vo svete medzi stúpencami otvorenosti svetu a tolerancie na strane jednej a prívržencami izolácie a návratu k nacionalizmu.
Heiko Maas hovoril podľa tlačovej agentúry DPA aj o tvrdom kurze voči Ruskej federácii, ktorej anexiu Krymu v rozpore s medzinárodným právom a pretrvávajúcu agresiu voči Ukrajine nemožno, ako formuloval, akceptovať. Šéf nemeckej diplomacie potvrdil, že Berlín je spoločne s Parížom pripravený na sprostredkovateľskú úlohu v tzv. normandskom formáte.
Šéf nemeckej diplomacie vyjadril znepokojenie v súvislosti s atentátom na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii a konštatoval, že britské poznatky z vyšetrovania berú v Berlíne veľmi vážne.
Osobitný dôraz chce klásť Maas na zlepšenie v ostatnom čase napätých nemecko-izraelských vzťahov. V tejto súvislosti avizoval návštevu židovského štátu pri príležitosti osláv 70. výročia jeho vzniku.
Maas zdôraznil, že zodpovednosť za bezpečnostnú politiku je jednou z kľúčových úloh diplomacie. Avizoval v tejto súvislosti, že Nemecko sa bude od januára 2019 uchádzať o kreslo člena Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na dvojročné obdobie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.