Washington 13. januára 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)

 

Nový riaditeľ CIA Mike Pompeo sa vyjadril vo vzťahu k Rusku opatrným tónom. Jemne tak naznačil, že CIA nevidí boj proti Rusku ako svoju najvyššiu prioritu

Na snímke dezignovaný riaditeľ CIA Mike PompeoNa snímke dezignovaný riaditeľ CIA Mike Pompeo

Riaditeľ CIA Mike Pompeo sa na pojednávaní pred senátom vyjadril k Rusku pozoruhodne opatrným tónom. Jeho vyhlásenie tak bolo v súlade s taktikou Trumpa. Pompeo však v minulosti viackrát zdôraznil, že Rusko je najväčšou hrozbou pre Spojené štáty.

V rozhovore s nemeckou štátnou televíznou stanicou povedal senátor John McCain “myslím, že Vladimir Putin je vrah a zločinec.” Ruský prezident je podľa neho “produktom KGB” a robí veci len pre svoj vlastný prospech. Spojené štáty by sa s ním mali aj naďalej rozprávať, “ale len z pozície sily”.

Pompeo vo svojom vyhlásení zvolil mierne iné poradie hrozieb pre Spojené štáty: Rusko sa dostalo až štvrté miesto – za ISIS, “vojnou” v Sýrii a Iráne a dokonca aj pred Severnú Kóreu. Rusko ukázalo nové sebavedomie a “neurobilo nič v boj proti ISIS” – čo je vzhľadom na ruskú misiu v Sýrii viac než nepravdivé vyhlásenie. Zároveň dodal, že Rusko ohrozuje európskych spojencov svojim agresívnym správaním ako je “časť okupácie Ukrajiny”.

Avšak, väčšinu z vyhlásenia venoval Pompeo boju proti medzinárodnému terorizmu. Jeho vyjadrenia voči Iránu a Číne boli agresívnejšie než tie proti Rusku.

Pompeo povedal, že jeho “prvou prioritou” bude porážka ISIS. Druhou prioritou bude Irán, kde CIA vynaloží všetko úsilie, aby zabezpečila splnenie podmienok jadrovej dohody.

O Rusku Pompeo povedal: “Je to rozhodnutie politiky, ako sa správame k Rusku.” Tento výrok korešpondoval s jeho úvodnou vetou, že svoju budúcu úlohu nechápe v politickom zmysle, ale v zmysle “poskytovania informácií”. CIA má poskytovať “faktické, včasné a úplné” informácie s cieľom poskytnúť presnú analýzu ruských aktivít.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.