Kinshasa 14. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)
 
Nový prezident Konžskej demokratickej republiky (KDR) Félix Tshisekedi omilostil približne 700 politických väzňov, ktorí boli uväznení za jeho predchodcu Josepha Kabilu. Informovala o tom tlačová agentúra AP

Na snímke Félix Tshisekedi

Tshisekedi podpísal dekrét v stredu a splnil tak sľub, ktorý dal na začiatku tohto mesiaca, že milosť udelí v priebehu prvých 100 dní svojho pôsobenia v prezidentskom úrade.
Medzi prepustenými bude obhajca ľudských práv Firmin Yangambi, ktorého v roku 2009 odsúdili na 20 rokov za mrežami pre obvinenia, kde ho označili za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Na slobodu sa dostane aj opozičný predstaviteľ Franck Diongo, ktorého za predchádzajúcej administratívy odsúdili na päť rokov väzenia.
Tshisekedi bol vyhlásený za víťaza volieb z 30. decembra, čo viedlo v Kongu k prvému mierovému, pokojnému odovzdaniu moci od získania nezávislosti krajiny od Belgicka pred takmer 60 rokmi. Tshisekedi vystriedal v úrade Kabilu, ktorý vládol v zbedačenom, ale na nerasty bohatom stredoafrickom štáte 18 rokov.
V minulosti opozičný líder Tshisekedi sa ujal funkcie prezidenta KDR 24. januára. Začiatkom marca v deklarácii oznámil, že chce oživiť spravodlivosť a bojovať proti korupcii v Kongu.
Takisto uviedol, že ministrovi spravodlivosti nariadi, aby prepustil ľudí zadržaných v súvislosti s presadzovaním svojich práv, najmä počas politických zhromaždení pred prezidentskými voľbami.
Tshisekedi sa podľa svojich slov chystá vytvoriť podmienky aj na urýchlený návrat krajanov, ktorí sú v súčasnosti z politických dôvodov v zahraničí.
 
Príspevok Nový prezident Konga omilostil približne 700 politických väzňov zobrazený najskôr Hlavné správy.