Barcelona 30. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)
 
Nový šéf samosprávy španielskeho regiónu Katalánsko vyriešil spor s centrálnou vládou v Madride, ktorého predmetom bolo navrhované zloženie katalánskej vlády. Informovala o tom v noci na stredu agentúra DPA.

Na snímke katalánsky premiér Quim Torra

Regionálny premiér Quim Torra zmenil v utorok nominácie na štyri ministerské posty, ktoré mali podľa pôvodného návrhu obsadiť politici čeliaci právnym ťažkostiam v súvislosti s vlaňajším referendom o nezávislosti Katalánska. Otvoril tak cestu k uvedeniu nových regionálnych ministrov do funkcií, čomu doteraz Madrid bránil.
Torra odložil minulý týždeň prísahu svojho vládneho kabinetu na neurčito. Dôvodom bol práve spor s centrálnou španielskou vládou v Madride, ktorá odmietala zverejniť uvedené nominácie v oficiálnom vestníku.
Torra svojho času sľúbil, že posty vo svojom kabinete ponúkne všetkým členom predošlej katalánskej vlády, zosadenej Madridom 27. októbra 2017. Jeho ponuku prijali štyria z nich vrátane Jordiho Turulla a Josepa Rulla, ktorí sú stále vo väzení. Okrem toho Torra chcel, aby sa na svoje posty vo vláde vrátili aj Lluís Puig a Toni Comín, ktorí pred trestným stíhaním v Španielsku ušli do Belgicka.
Španielska vláda považovala tieto nominácie za provokáciu a hrozilo, že nezruší svoj dohľad nad Katalánskom, ktorého sa ujala vlani na jeseň po jednostrannom vyhlásení nezávislosti regiónu a následnom aktivovaní príslušného článku španielskej ústavy.
 
Príspevok Nový katalánsky premiér zmenil zloženie vlády, aby vyhovel Madridu zobrazený najskôr Hlavné správy.