Bagdad 25. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hadi Mizban)
 
Nový iracký premiér Ádil Abdal Mahdí sa rozhodol presťahovať svoj úrad mimo prísne stráženej Zelenej zóny v centre Bagdadu. Týmto spôsobom chce priblížiť vládu bežným Iračanom, informovala vo štvrtok agentúra AP

Na snímke Adel Abdul-Mahdi

Premiér svoju prvú tlačovú konferenciu usporiadal v obnovenom vládnom komplexe oproti hlavnej bagdadskej železničnej stanici. Za svoje hlavné priority označil zvýšenie bezpečnosti v celej krajine a zaistenie dodávok vody a elektriny pre všetkých obyvateľov Iraku.
Spojené štáty v roku 2003 vybudovali okolo Zelenej zóny ochranný múr, aby zaistili bezpečnosť svojho veľvyslanectva i inštitúcií irackej vlády. Múr sa podľa agentúry AP stal pre mnohých Iračanov symbolom toho, že ich vláda nie je v kontakte s bežnými občanmi.
Šiitského politika Mahdího potvrdil parlament ako premiéra v noci na štvrtok – viac než päť mesiacov po májových parlamentných voľbách. Tvorba novej vlády trvala dlho vzhľadom na patovú povolebnú situáciu a spory rôznych politických táborov, týkajúce sa aj obvinení z falšovania výsledkov.
Nestraník Mahdí sa funkcie oficiálne ujal hneď vo štvrtok a spolu s ním zložilo prísahu 14 z 22 nominovaných ministrov. Neobsadené zatiaľ zostali viaceré dôležité ministerské pozície vrátane šéfov rezortov vnútra, obrany a spravodlivosti. Parlament by mal o nich hlasovať 6. novembra.
 
Príspevok Nový iracký premiér chce presťahovať svoj úrad mimo Zelenej zóny zobrazený najskôr Hlavné správy.