Na snímke Rumen Radev. Foto: TASR /AP

Sofia 19. januára (TASR) – Pred poslancami bulharského parlamentu dnes slávnostne zložil sľub nový prezident krajiny Rumen Radev. Slávnostná inaugurácia sa uskutoční v nedeľu 22. januára.

Radev je víťazom prezidentských volieb, ktoré sa v Bulharsku konali 13. novembra. Kandidoval s podporou opozičnej Socialistickej strany a vo voľbách porazil kandidátku vládnej konzervatívnej strany Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB) Cecku Cačevovú.

Radev vo funkcii vystrieda Rosena Plevnelieva, ktorý sa odmietol uchádzať o znovuzvolenie.

Radevovo triumfálne víťazstvo v prezidentských voľbách viedlo k pádu konzervatívnej vlády, Bulharsko tak čakajú predčasné parlamentné voľby. Bulharské médiá napísali, že voľby sa môžu konať v čase od 26. marca do 16. apríla.

Radev (53) je bývalým generálom bulharského letectva. Podľa analytikov je v porovnaní so svojím predchodcom, prozápadne orientovaným Plevnelievom, viac naklonený Rusku. Napriek tomu cieľom jeho prvej zahraničnej cesty vo funkcii hlavy štátu bude Brusel, kde bude rokovať s vedením EÚ a NATO.

Radev počas kampane opakovane povedal, že by dodržal záväzky Bulharska v EÚ, vyzýval však na zrušenie sankcií voči Rusku a argumentoval, že „byť proeurópsky neznamená byť protiruský“.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR