Pennsylvánia 21. septembra 2017 (HSP/Foto: TASR- František Iván)

Lacný biomateriál, ktorý môže byť použitý ako náhrada plastových ochranných obalov či v ďalších mnohých aplikáciách a značne by znížil znečistenie, vyvinuli výskumní pracovníci Pennsylvánskej štátnej univerzity
Ilustračné foto

Ide o polysacharidový polyelektrolytový komplex, čo je úplne kompostovateľný materiál pozostávajúci z častí spracovanej celulózovej buničiny z dreva alebo bavlny a chitosanu, ktorý je odvodený od chitínu ako primárnej zložky skeletových schránok článkonožcov a kôrovcov, ako sú raky, kraby či krevety.
Nový materiál šetrný k životnému prostrediu sa môže použiť na výrobu papiera odolného voči vode, na podlahy aj obklady stropu či stien, ale aj na zabalenie potravín a ich udržanie v čerstvom stave, konštatuje vedúci výskumník Jeffrey Catchmark, profesor poľnohospodárskeho a biologického inžinierstva na College of Agricultural Sciences.
Catchmark vyzdvihuje “prekvapujúco silné a nerozpustné adhezívne vlastnosti materiálu” vhodné ako základ pre nepriepustné filmy, nátery, lepidlá a pod. kvôli “výrazne robustnej a trvácnej väzbe medzi karboxymetylcelulózou a chitosanom”, čo sú dva veľmi lacné polysacharidy, ktoré sa už aj teraz používajú v potravinárskom priemysle a v iných priemyselných odvetviach.
Podľa odborného časopisu Green Chemistry, lepenka potiahnutá týmto biomateriálom vykazovala silné odpudivé ​​vlastnosti proti olejom a vode. Povlak tiež odolal roztokom toluénu, heptánu a soli a vykazoval zlepšenú mokrú a suchú mechanickú a vodotesnú bariéru.
Catchmark verí, že by mohol vyvinúť prírodné materiály, ktoré by mohli konkurovať syntetickým materiálom, ktoré nie sú trvalo udržateľné a vytvárajú znečistenie – ako napríklad polyetylénový laminát s nízkou hustotou nanesený na papierové dosky, použitý polystyrén a tuhé plasty v pohároch a fľašiach.
“Výzvou je, aby sme to dokázali urobiť spôsobom, ktorý je možné vyrábať bežne a musí byť lacnejší ako plast,” podotýka Catchmark. Ak by tento prírodný materiál nahradil milióny ton plastov na báze ropy, pomohol by tiež výrazne znížiť znečistenie prostredia na celom svete, pretože globálna produkcia plastov sa blíži k 300 miliónom ton ročne a v poslednom roku sa viac ako 29 miliónov ton plastu stalo komunálnym tuhým odpadom v USA a takmer polovica bola plastová obalová technika.