Islamabad 13. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mohammad Iqbal)
 
Novozvolení členovia pakistanského národného zhromaždenia zložili v pondelok prísahu. Ide už o druhé demokratické odovzdanie moci v krajine, a to i napriek tomu, že nedávne parlamentné voľby poznačili obvinenia z podvodov.

Ilustračné foto

Slávnostný sľub poslancov viedol odchádzajúci predseda parlamentu Ajjáz Sádik, pričom podujatie vysielala naživo televízia, informuje agentúra DPA.
Pakistanské hnutie za spravodlivosť (PTI), strana bývalého kriketového hráča Imrána Chána, získala v 342-člennom parlamente 158 kresiel a po júlových voľbách bude zostavovať vládu.
Konečné výsledky ukázali, že dosiaľ vládna strana Pakistanská moslimská liga (PML-N) bývalého premiéra Naváza Šarífa, ktorý je momentálne vo väzbe za obvinenie z korupcie, získala 82 parlamentných kresiel. Voľba nového predsedu parlamentu a jeho námestníka je naplánovaná na stredu.
PTI nominovala Chána na post nového premiéra; predpokladá sa, že sa úradu zhostí v sobotu. Chán ešte pred zverejnením oficiálnych výsledkov vyhlásil víťazstvo a prisľúbil širokú škálu reforiem.
Takmer všetky politické strany okrem PTI odmietli prijať volebné výsledky s tým, že sa vyskytli nezrovnalosti a manipulácie zo strany vplyvnej pakistanskej armády. Volebná komisia však tieto obvinenia odmietla a vyhlásila, že odklad zverejnenia výsledkov bol spôsobený zlyhaním počítačového softvéru.
 
Príspevok Novozvolení poslanci pakistanského parlamentu zložili sľub zobrazený najskôr Hlavné správy.