Wellington 10. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Rick Rycroft)
 
Novozélandská premiérka Jacinda Ardern sa v pondelok ospravedlnila rodine britskej turistky Grace Millane, ktorú tam podľa tamojšej polície zavraždili

Na snímke novozélandská premiérka Jacinda Ardernová

“Novozélanďania, s ktorými som sa rozprávala, vyjadrili taký ohromujúci pocit ublíženia a hanby za to, že sa toto stalo v našej krajine, mieste, ktoré sa pýši svojou pohostinnosťou. V mene Nového Zélandu sa chcem ospravedlniť Graceinej rodine. Vaša dcéra tu mala byť v bezpečí a nebola. Je mi to ľúto,” vyjadrila sa politička na svojom týždennom brífingu s médiami. Ardern sa tiež vyjadrila, že nie je nevyhnutne jej úlohou ospravedlňovať sa za jednotlivé násilné činy, ale cítila, že Novozélanďania majú kolektívny pocit hanby v súvislosti s prípadom a mnohí ho berú osobne.
Premiérka sa ospravedlnila niekoľko hodín po tom, čo sa pred súd postavil muž obvinený z vraždy Millane. Dvadsaťšesťročný muž, ktorého meno súd dočasne zakázal zverejňovať, sa zatiaľ na margo obvinení z vraždy nevyjadril. Obvineného, ktorého zadržali v sobotu, držia vo väzbe. Znova by sa mal postaviť pred súd 23. januára.
Grace Millane bola v krajine v rámci ročnej zahraničnej cesty, ktorú odštartovala v Peru. Dvadsaťdvaročná turistka pricestovala do krajiny minulý mesiac a naposledy ju videli 1. decembra. Keď sa na ďalší deň, keď mala narodeniny, neozvala a následne ani ďalšie dni potom, rodina sa začala o ňu obávať. Predtým než zmizla bývala Millane v hosteli v Aucklande, kde nechala aj nejaké svoje veci. Podľa vyšetrovateľa Scotta Bearda obeť stretla muža len niekoľko hodín pred tým, ako ich bezpečnostná kamera zachytila, keď 1. decembra o 21:40 tamojšieho času vchádzali do hotela CityLife.
Polícia v nedeľu našla v lese približne desať metrov od cesty v oblasti Waitakere Ranges telo, ktoré zrejme patrí nezvestnej Britke. Podľa polície tam telo zrejme niekto odviezol v prenajatom aute. Vyšetrovatelia uviedli, že auto, červenú Toyotu Corollu, si na 24 hodín niekto požičal v autopožičovni v Aucklande a vrátil ju 3. decembra, čo by mohlo znamenať, že telo obete mohlo byť v čase nájdenia v lese už šesť dní.
 
Príspevok Novozélandská premiérka sa ospravedlnila za smrť britskej turistky zobrazený najskôr Hlavné správy.