Záhreb 19. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Darko Bandic)

Chorvátsky parlament schválil dnes za novú šéfku diplomacie tejto postjuhoslovanskej republiky Mariju Pejčinovičovú-Buričovú, ktorá sa stala nástupkyňou odstúpivšieho Davor Ivo Stier aj na poste vicepremiérky. Novicku v špičkovej politike podporilo 78 zo 151 členov zákonodarného zboru.
Na snímke chorvátsky premiér Andrej Plenkovič

Premiér Andrej Plenkovič pri jej prezentácii však vyzdvihol, že prakticky celú profesionálnu dráhu venovala európskej a zahraničnej politike a v diplomacii získala veľké skúsenosti. “Som si istý, že najlepšie zvládne dôležitú a významnú prácu, ktorá na ňu čaká,” zdôraznil.
Rodáčka z bosnianskeho Mostaru vyštudovala ekonómiu v Záhrebe, ale má za sebou i štúdium v Belgicku a v Poľsku. Pôsobila v minulosti aj v súkromnej sfére, v období rokov 2008-2011 bola poslankyňou Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ) a naposledy štátnou tajomníčkou rezortu zahraničných vecí.
Niekdajší podpredseda chorvátskej vlády a minister zahraničných vecí Stier oznámil demisiu 12. júna s tým, že bude pôsobiť v budúcnosti ako poslanec a hovorca HDZ premiéra Andreja Plenkoviča. Jeho rezignácia sa spája so vstupom Chorvátskej ľudovej strany (HNS) do vlády. O jeho odchode z vlády sa špekulovalo niekoľko dní, pretože ide o predstaviteľa pravého krídla HDZ, ktoré kvôli ideologickým odlišnostiam koalíciu s liberálmi z HNS odmietalo.
Chorvátske médiá pripomínali, že svetonázorové odlišnosti medzi Stierom a novým koaličným partnerom jeho HDZ fakticky nemôžu byť väčšie, ako sa prejavili v ostatných týždňoch. Kým Stier nechýbal v máji na pochode odporcov umelého prerušenia tehotenstva “Pochode za život”, nový chorvátsky vicepremiér a minister stavebníctva Predrag Štromar sa nedávno zúčastnil v uliciach chorvátskej metropoly na podujatí Zagreb Pride.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.