Moskva/Londýn 28. marca 2018 (HSP/Foto:John Hantsman Twitter)
 
Ruský denník „Kommersant“ („Коммерсантъ“) získal prezentáciu, ktorú predstavitelia zahraničných veľvyslanectiev dostali počas brífingu na veľvyslanectve Veľkej Británie v Moskve 22. marca. V nej zástupcovia oficiálneho Londýna predstavili svoj názor na „prípad Skripaľa“ a práve táto prezentácia, podľa slov veľvyslanca USA v RF Jona Huntsmana, primäla spojencov Veľkej Británie, na znak solidarity s Veľkou Britániou, vyhostiť ruských diplomatov. Prezentácia v podstate opakuje už prv vyslovené tézy Londýna, ale s jednou dôležitou výnimkou: Rusko sa tam presúva z kategórie vinné z otravy prebehlíka „s veľkou pravdepodobnosťou“ do kategórie „vinné bez najmenších pochybností“.

Na snímke John Hantsman

Prezentáciu odkomunikovali a rozdali vo vytlačenej podobe 80 vysokým predstaviteľom zahraničných veľvyslanectiev 22. marca, štyri dni pred hromadným vyhostením ruských diplomatov. Pripomíname, že 21. marca sa na MZV RF tiež konal brífing k „prípadu Skripaľa“ pre zahraničných diplomatov, viedol ho  riaditeľ Úradu pre otázky nešírenia a kontroly zbraní MZV RF Vladimír Jermakov. Veľvyslanec Veľkej Británie v Moskve Laurie Bristow na Smolenské námestie neprišiel (na brífingu bol prítomný nižší diplomat), na nasledujúci deň však usporiadal prezentáciu pre zahraničný diplomatický zbor vo svojom sídle.
Jeden z účastníkov britského brífingu, veľvyslanec USA v Rusku John Hantsman, v rozhovore pre denník „Kommersant“ uviedol, že postoj prezentovaný v prezentácii, pokladal za „veľmi presvedčivý“. „Oni (Briti ‒ pozn. denníka „Kommersant“) pripravili veľmi kvalitný a presvedčivý prehľad tohto incidentu tak, že ho porovnali s podobnými prípadmi, ku ktorým došlo v minulosti,“ ‒ dodal veľvyslanec. Hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Mária Zacharovová si na svojej FB stránke poťažkala, že „prezentáciu neodovzdali ruskej strane a nezverejňujú ju“. Podľa jej slov „do dnešného dňa na adresu Ruska neprišli nijaké informácie ohľadne tejto udalosti“.
Prezentácia pozostávala zo šiestich snímok (spolu s titulnou snímkou, obsahujúcou dátum a názov „Incident v Salisbury“) a dopĺňal ju podrobný ústny komentár veľvyslanca Veľkej Británie.
Na druhej snímke bola zobrazená chronológia incidentu v čase od 4. marca (keď hospitalizovali Sergeja Skripaľa, bývalého dvojitého agenta, jeho dcéru a miestneho policajta) až po 20. marca, keď  potom „23. marca vyhostili z Veľkej Británie“ nezaregistrovaných dôstojníkov ruskej rozviedky“. Zboku bola pripnutá mapa miesta činu v britskom meste Salisbury: s domom Sergeja Skripaľa, reštauráciou Zizzi, obchodným centrom a zariadením Bishop`s Mill.
Tretia snímka s názvom „Nová fáza ruskej agresie“ obsahuje popis otravnej látky „Novičok“, ktorú identifikovalo vojenské chemické laboratórium Norton Down nachádzajúce sa neďaleko od mesta Salisbury. V prezentácii sa tvrdí, že použitie „otravnej látky „Novičok“ je „prvý prípad použitia chemickej zbrane na území Európy od čias Druhej svetovej vojny“ a je „porušením zákazu uvedeného v Dohovore o zákaze chemických zbraní.“ „ Bez akýchkoľvek pochybností, Rusko za to nesie zodpovednosť, ‒ uvádza sa v dokumente.  Nijaká iná krajina nemala súčasne možnosť, úmysel  ani motív (aby toto vykonala. – pozn. „Kommersanta“). Nijaká iná hodnoverná alternatíva vysvetlenia neexistuje“.  Pripomeňme si, že do konca minulého týždňa premiérka Veľkej Británie Theresa Mayová  sa verejne obmedzovala len na vyhlásenia, že Rusko „s veľkou pravdepodobnosťou“ má  s útokom niečo spoločné.
V prezentácii sa tiež uvádza, že Rusko neposkytlo Veľkej Británii presvedčivé dôkazy o tom, že s incidentom nemá nič spoločné. Namiesto toho sme my (britská vláda – pozn. „Kommersanta“) do 18. marca  narátali približne 30 paralelných pokusov o dezinformáciu“, uvádza sa v dokumente.
Štvrtá snímka opisuje vplyv otravnej látky „Novičok“ na ľudský organizmus a uvádza štatistiku postihnutých a ľudí zapojených do vyšetrovania predmetného incidentu. „51 ľudí absolvovalo v nemocnici lekársku prehliadku, 131 ľudí sa mohlo potenciálne nachádzať v kontakte s touto otravnou látkou, – uvádzajú autori prezentácie. – Do vyšetrovania incidentu ja zapojených 250 pracovníkov protiteroristických oddelení a 180 vojakov“. Na bočnej strane sa uvádzajú účinky tejto otravnej látky: kŕče, strata vedomia, kóma, spomalenie srdcového rytmu, nevoľnosť, hnačka, nadmerné potenie atď. „Smrť môže nastať v dôsledku udusenia alebo zástavy srdca“ ‒ zhrnulo problém britské veľvyslanectvo.
Piata snímka nesie názov „Dlhý zoznam nepriateľských akcií Ruska“ a obsahuje 12 blokov s opisom incidentov, ktoré k nim Londýn priraďuje. Prvým z nich je ‒ „vražda Alexandra Litvinenka v novembri 2006“, ďalšieho ruského prebehlíka, ktorý zomrel na otravu polóniom. Ďalej nasledujú „«DDoS útoky na internet Estónska“ v roku 2007, „vpád do Gruzínska“, „okupácia Krymu“, „destabilizácia Ukrajiny“, zostrelenie Boeingu s číslom letu MH17 nad Donbasom, „vlámačka do Spolkového snemu“, „zásahy do volieb v USA“, „pokus o zorganizovanie štátneho prevratu v Čiernej hore“, „kyberútok na dánske ministerstvo obrany“ a útok pomocou vydieračského víru NotPetya“. Túto sériu korunuje „otrava Sergeja a Júlie Skripaľovových“ v marci 2018.
Napokon, posledná snímka, hovorí o opatreniach, ktoré na základe týchto skutočností, prijala britská vláda. K nim patrí ‒ „priame poukázanie na zodpovednosť Ruska“, „rozloženie siete ruskej  rozviedky  vo Veľkej Británii“, „zmrazenie všetkých naplánovaných dvojstranných kontaktov“, „posilnenie kontroly na hraniciach“, „boj proti kriminalite a korupcii“, „prijatie nových zákonov“  a „iné opatrenia na boj proti  nepriateľskému štátu“.
Prezentácia je uverejnená na webovej stránke novín „Kommersant“. Neprináša prakticky nijaké nové informácie v porovnaní s tými, čo už britské úrady oznámili prv. S jediným rozdielom, a to, že prekvalifikovali Moskvu z vinníka  „s veľkou pravdepodobnosťou“ na „vinníka bez najmenších pochybností“. Popritom počas brífingu britský veľvyslanec Laurie Bristow vyhlásil, že „princíp akcií Ruska spočíva v tom, aby svet rozdeľovali, uvádzali do omylu a rozosievali pochybnosti.“
„V najbližších mesiacoch vaša podpora  týkajúca sa opatrení na zabezpečenie bezpečnosti každého človeka a našej spoločnej medzinárodnej bezpečnosti bude mať kľúčový význam, ‒ s týmito slovami sa veľvyslanec Laurie Bristow obrátil na prítomných. ‒  Treba  Rusku ukázať, že musí niesť zodpovednosť za  to, k čomu došlo.“
Za uplynulé dva dni, po vyhostení diplomatov Veľkou Britániou, vyhostenie ruských diplomatov  oznámilo 25 krajín a tiež NATO.
Prezentáciu si môžete pozrieť tu.
 
Príspevok Noviny „Kommersant” získali dokument z neverejného brífingu na britskom veľvyslanectve ohľadne kauzy Skripaľ zobrazený najskôr Hlavné správy.