Kyjev 27. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Denis Aslanov)
 
Ukrajinskí vojaci využívali ako prístupové heslá serverov automatizovaného systému riadenia armád Dnipro  heslo ako 123456 alebo admin, oznámil agentúre UNIAN s odvolaním sa na dokumenty, ktoré publikoval novinár Oleksandr Dubinskij

Ilustračné foto

Zraniteľnosť bola zistená už v máji pri testovaní. Zistil ju odborník pre databázu, ktorý slúžil v OS Ukrajiny. Ohlásil tento problém dôstojníkovi, ktorý slúžil vo vojenských jednotkách, hesla neboli zmenené, píše UNIAN.
Potom sa obrátil expert na SBU, Radu národnej bezpečnosti a obrany a Službu vonkajšej rozviedky Ukrajiny. V spravodajskom rezorte mu odpovedali, že táto otázka je mimo ich kompetencii. Na MO a SBU zasa oznámili, že podnikli potrebné opatrenia na nápravu chýb.
Avšak v júli tento odborník zistil, že u časti zariadenia sa používali tieto heslá aj naďalej a v niektorých prípadoch bol prístup k počítačom Ministerstva obrany skoro voľný. V Rade národnej bezpečnosti a obrany oznámili, že zaslali opätovnú výzvu vojenskému rezortu a SBU. Neskôr bol odborník od systému odpojený, bola zorganizovaná previerka Generálneho štábu a vyhrážali sa mu trestným stíhaním, zistil Dubinskij.
Neskôr Hlavné oddelenie pre spojenie a informačné systémy Ozbrojených síl Ukrajiny na svojej stránke na Facebooku poprelo tieto informácie a obvinilo Dubinského z manipulovania s verejnou mienkou.
 
Príspevok Novinári zistili prístupové heslá systému riadenia ukrajinských vojsk zobrazený najskôr Hlavné správy.