Novinára zabili bojovníci Islamského štátu, rodina požaduje odškodné od sýrskej vlády

Washington 13. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Photo/File)
 
Rodina novinára Jamesa Foleyho, ktorého v roku 2014 bojovníci Islamského štátu (Daesh) mučili a popravili, podala v utorok sťažnosť na sýrsku vládu s požadovaním odškodnením 200 miliónov dolárov, informuje Courthouse News Service

Na nedatovanej snímke z videa zverejneného 19. augusta 2014 militantmi z organizácie Islamský štát (IS) je popravený americký novinár James Foley

Maskovaní bojovníci IS zajali Foleyho počas návratu z reportáže v severozápadnej Sýrii na tureckú hranicu. Odtiaľ ho previezli do Aleppa, kde ho “mučili, topili vo vode, bili, zavesili ho hore nohami o opasok” a pod. Po neúspešnom pokuse o záchranu nakoniec IS 19. augusta 2014 natočila video, ako Foleyho popravil bojovník IS a britský občan Mohammed Emwazí.
Foleyho matka, otec a traja súrodenci sa v zastúpení advokáta Stevena Perlesa podali občianskoprávnu žalobu na sýrsku vládu, ktorá podľa USA podporuje terorizmus, mučenie, mimosúdne zabíjanie a rukojemníctvo. Podľa nich práve sýrsky prezident Bašár Assad “uľahčil” vzostup IS a ich spojencov, vrátane Frontu al-Nusra.
“Assadov režim poskytol Daeshu materiálnu podporu v kritických chvíľach počas jeho rozširovania z izolovanej skupiny teroristov do kvázi teroristického štátu, ktorý následne uniesol, mučil a popravil Jamesa Wrighta Foleyho,” uvádza sa v 21-stránkovej sťažnosti.
V nej je Foley opisovaný ako “láskyplný syn a brat, novinár a filantrop”, ktorý bol učiteľom na základnej škole a tiež učil väzňov čítať a písať. Neskôr prešiel na žurnalistiku a začal sa venovať zahraničnej reportáži, čím sa dostal k americkým vojskám v Afganistane. Od novinárstva ho neodradilo ani zatknutie líbyjskými silami počas líbyjskej občianskej vojny v roku 2011 a písal o globálnych konfliktoch. Okrem iného zdokumentoval aj pád Muamara Kaddáfího a neskôr sa dal na sýrsku občiansku vojnu.
Istý nemenovaný bývalý zamestnanec Riaditeľstva sýrskej vojenskej spravodajskej služby povedal, že Assadova vláda nielenže nechala pustiť extrémistov z väzenia, aby podkopali pokojnú revolúciu začatú v januári 2011 a vyvolali ozbrojené islamské povstanie, ale “im aj uľahčila vytváranie ozbrojených brigád”. Šlo údajne o “konkrétny, úmyselný plán” a “stačilo len podporiť silné islamské tendencie”.
 
 
Príspevok Novinára zabili bojovníci Islamského štátu, rodina požaduje odškodné od sýrskej vlády zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)