VEĽKÁ MAČA – Obrovské nešťastie sa stalo v noci na dnes. Vo Veľkej Mači zomreli po streľbe investigatívny reportér portálu Aktuality.sk Ján Kuciak (†27) a jeho priateľka Martina.

Ján Kuciak s priateľkou Martinou – Foto: Facebook

[clear]

Mladý pár mal zastreliť zatiaľ neznámy páchateľ vo Veľkej Mači v okrese Galanta. Ako informuje televízia Markíza, policajtov privolala rodina, ktorej sa Ján s priateľkou dlhšie neozývali. Keď muži zákona spoločne s hasičmi otvorili krátko pred polnocou dvere, čakal ich najhorší pohľad. V kaluži krvi ležali dve bezvládne telá.

Na mieste sú kriminalisti a zaisťujú stopy. Polícia sa prípadom zaoberá. Mladý pár si nedávno kúpil dom a plánoval svadbu. Kuciak sa venoval najmä daňovým podvodom a naposledy riešil kauzu podnikateľa Mariána Kočnera.

Brífing prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara k okolnostiam smrti novinára Aktualít Jána Kuciaka a jeho partnerky!

11:00 Na prípade sa intenzívne pracuje, ubezpečuje Gašpar. Momentálne vypočúvajú šéfredaktora portálu Aktuality.sk.

Vydavateľ je šokovaný

Napriek tomu, že celkové pozadie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Uvádza sa to vo vyjadrení spoločností Ringier Axel Springer Slowakia, Ringier Axel Springer Media, Ringier a Axel Springer SE.

„Sme šokovaní a zhrození správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Ján Kuciak pracoval pre Ringier Axel Springer Slovakia tri roky,“ píše sa vo vyjadrení, ktoré poskytol Peter Porubský z Ringier Axel Springer Slovakia.

10:54 Podľa Gašpara žijeme bezpečnejší život, útok na novinára označil za bezprecedentný. Bol to podľa neho nejaký exces z bezpečnostného prostredia a rád by povedal, že nič podobné nehrozí.

10:52 Zbraň sa doteraz nenašla.

10:50 Gašpar odkazuje aj iným novinárom, nech sa priamo ozvú polícii, ak budú cítiť ohrozenie v podobnom prípade.

10:48 Polícia poskytne viditeľnú ochranu najmä počas večerných hodín u vybraných redaktorov. Potenciálne vraj treba uvažovať, že ohrození môžu byť aj ďalší novinári.

10:46 Polícia bude kontaktovať redakciu a bude sa pýtať, na ktorých kauzách Kuciak pracoval. Rozprával sa aj so šéfredaktorom portálu Aktuality.sk, isté osoby vraj dostanú policajnú ochranu, nebude ju však špecifikovať.

10:45 Gašpar nevie povedať viac o tom, aké kroky podniknú – nechce ich totiž zmariť.

10:43 „Ak zistím, že som v niečom pochybil, odstúpim, nemusíte sa o to obávať,“ odkazuje Gašpar.

10:42 Gašpar dnes nechce a nemá náladu hovoriť o tom, či urobili všetko, aby sa táto udalosť nestala. Ani jeden novinár vraj za ním zatiaľ neprišiel s tým, že by mu niečo hrozilo.

10:41 Policajný šéf tvrdí, že budú vypočuté všetky osoby, ktoré môžu priniesť informácie o prípade. Niektoré informácie budú pred verejnosťou utajené.

10:40 Polícia podľa Gašpara nasadí všetky možné kapacity na to, aby vec čo najlepšie objasnili. Slovensko podľa jeho slov ešte nečelilo takému utoku na novinára. Čin ostro odsudzuje.

10:39 Posledný kontakt s Martinou bol podľa policajného šéfa vo štvrtok. Čas smrti sa predpokladá na štvrtok až nedeľu.

10:38 Pitva bola nariadená v Nitre, obhliadka miesta činu stále pokračuje. Podľa Gašpara sa rozbehli aj operatívne previerky, ktoré nie je možné bližšie identifikovať.

10:37 Priateľka bola zavraždená pravdepodobne strelou do hlavy, novinár strelou do hrude.

10:36 Po príchode na miesto hliadka našla nehybné telá – osoby usmrtené strelným poranením. Následne volali ako záchranku, ako aj kriminalistov.

10:35 V nedeľu o 22:30 bola vykonaná previerka vo veľkej mači 558 – policiu volala matka poškodenej. Žiadala o preverenie miesta, kde bývali.

10:33 Čin podľa Gašpara pravdepodobne súvisí s jeho investigatívnou pracovnou minulosťou.

10:30 Došlo pravdepodobne k dvojnásobnej úkladnej vražde, tvrdí Gašpar. Vyjadril ľútosť.

Po tom, čo písal o Kočnerovi, sa mu podnikateľ mal vyhrážať. Kuciak preto podal trestné oznámenie. „Ubehlo 44 dní, odkedy som podal na MK trestné oznámenie za vyhrážanie. A prípad zrejme ešte ani nemá konkrétny policajt,“ napísal na Facebooku v novembri.

Mafiánsky štát, odkázal Matovič

Správa šokoval aj Igora Matoviča, ktorý napísal, že žijeme v mafiánskom štáte. „Nebál sa hrýzť do najmocnejších tohto nášho malého skorumpovaného sveta – Kaliňáka, Kočnera, Brhela, Počiatka…“ uviedol na svojom Facebooku.

„Ak táto vražda neprebudí a nezomkne všetkých čestných ľudí na Slovensku, nezaslúžime si lepšiu budúcnosť.Janko, obdivoval som Vás a vždy zostanete v mojom srdci,“ dodal líder OĽaNO.

Vražda na úrovni Remiáša?

Udalosť zaznamenala aj Matovičova kolegyňa Veronika Remišová. Spomenula, že Kuciak písal najmä o podozreniach, ako sú podnikatelia napojení na vysokých predstaviteľov Smeru. „Naposledy a veľmi často písal o Mariánovi Kočnerovi, ale aj o Bašternákovi a o firmách napojených na obrovské IT zákazky štátu,“ uviedla na sociálnej sieti.

„Vždy keď som s ním prišla do kontaktu, bol to vysoko profesionálny novinár, ktorý sa snažil hľadať pravdu. Ak sa ukáže, že vražda súvisí s jeho prácou, je to vražda na úrovni Roberta Remiáša a minister vnútra musí odísť z politiky,“ napísala.

Zdroj: topky.sk