Bratislava 15. februára 2018 (HSP/Foto:HSP)

Mainstreamový novinár Arpád Soltész, ktorého polícia začala trestne stíhať za nenávistný príspevok, ktorý mal hanobiť ľudí bielej rasy, sa môže radovať. Prokurátor totiž krátko na to zastavil jeho trestné stíhanie. Odôvodnil to tým, že dôkazy zadokumentované vo vyšetrovacom spise neopodstatňujú viesť v danej veci trestné stíhanie zo spáchania akéhokoľvek trestného činu extrémizmu.
Na snímke novinár Arpád Soltész

Včera sme vás informovali o tom ako Protiteroristická jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začala trestné stíhanie voči Arpádovi Soltészovi za výroky o „bielej spodine“ na sociálnej sieti. Viac sa dočítate tu
Dnes je už všetko inak. Prokurátor toto trestné stíhanie zastavil: “Dôkazy zadokumentované vo vyšetrovacom spise neopodstatňujú viesť v danej veci trestné stíhanie zo spáchania akéhokoľvek trestného činu extrémizmu,” potvrdila Denníku N hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
“Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR preto po preskúmaní vyšetrovacieho spisu zrušil uznesenie vyšetrovateľa národnej protiteroristickej jednotky NAKA o začatí trestného stíhania vo veci facebookového statusu Arpáda S.”
Je však otázne, či takéto rozhodnutie prokurátora nebude viesť k chaosu a k zvýšenému počtu nenávistných a rasistických príspevkov. Podľa tohto precedensu v záujme zachovania rovnakého metra by totiž nemalo byť trestné ani slovné spojenie “čierna spodina” , “žltá spodina”, či rôzne iné prívlastky. Existuje ešte možnosť, že prokurátor bude tolerovať takéto výroky len voči ľuďom bielej farby pleti. To by už ale znamenalo totálnu likvidáciu právneho štátu.
Samuel Gdovin

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.