Moskva 25. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)
 
Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) sa snaží v Strednej Ázii vytvoriť nové oporné centrá pre svoj kalifát.

Ilustračné foto

Podľa agentúry TASS to v utorok uviedol najvyšší predstaviteľ Protiteroristického centra Spoločenstva nezávislých štátov (ATC SNŠ) Andrej Novikov. Stalo sa tak v rámci stretnutia najvyšších predstaviteľov protiteroristických subdivízií bezpečnostných a špeciálnych služieb krajín SNŠ, ktoré sa koná v Kirgizsku v rámci cvičenia Issyk-kuľ – Antiteror 2018.
Podľa Novikova sa islamisti v stredoázijskom regióne v záujme uskutočnenia svojho cieľa pokúšajú aktivovať tamojšie “spiace džamáaty (bunky)”.
Podpredseda kirgizskej vlády Ženiš Razakov poznamenal, že teroristické hrozby v Strednej Ázii a krajinách SNŠ sa zintenzívňujú a majú dlhodobý charakter. Za obzvlášť znepokojujúcu označil skutočnosť, že teroristi sa snažia preniknúť do regiónu zo severu Afganistanu s cieľom destabilizovať situáciu v Strednej Ázii.
Ešte v júni námestník riaditeľa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Igor Sirotkin upozornil, že IS napriek stratám, ktoré utrpel v iných častiach sveta, zostáva vážnou hrozbou.
Riaditeľ ruského Ústavu pre strategické plánovanie Alexandr Gusev konštatoval, že “chápadlá IS” siahajú do celej oblasti Stredného východu a Strednej Ázie.
 
Príspevok Novikov: Islamský štát chce v Strednej Ázii vytvoriť oporné body pre kalifát zobrazený najskôr Hlavné správy.