Harare 28. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Tsvangirayi Mukwazhi)

Slávnostný sľub zložili vo štvrtok dvaja zimbabwianski viceprezidenti, ktorých do funkcie vymenoval nový prezident Emmerson Mnangagwa. Informovala o tom agentúra DPA.
Na archívnej snímke z 24. novembra 2017 armádny generál Constantino Chwenga sa usmieva počas inaugurácie prezidenta Emmersona Mnangagwu. Slávnostný sľub zložili vo štvrtok 28. decembra 2017 dvaja zimbabwianski viceprezidenti, ktorých do funkcie vymenoval nový prezident Emmerson Mnangagwa. Informovala o tom agentúra DPA.

Prvým viceprezidentom sa stal bývalý veliteľ zimbabwianskych ozbrojených síl generál Constantino Chiwenga, post druhého viceprezidenta bude zastávať úradujúci minister obrany, národnej bezpečnosti a vojnových veteránov Kembo Mohadi.
Chigengwa viedol nekrvavý vojenský prevrat, ktorý donútil v novembri rezignovať dlhoročného zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho.
Mnangagwa predstavil začiatkom decembra svoju novú vládu. Opozícia ho za to kritizovala, pretože niekoľko kľúčových postov obsadil generálmi a vojnovými veteránmi, ktorí sa zúčastnili na prevrate. V budúcom roku sľúbil Mnangagwa konanie slobodných a spravodlivých volieb.
Zimbabwianska armáda v polovici novembra prevzala moc v krajine po tom, ako dlhoročný prezident Robert Mugabe odvolal Mnangagwu – považovaného už predtým za jeho možného nástupcu – z funkcie viceprezidenta. Armáda i vplyvné združenie vojnových veteránov, ktoré takisto podporovalo Mnangagwu, sa totiž obávali, že Mugabe by mohol moc odovzdať svojej neobľúbenej manželke Grace.
Mugabe bol mnohými pokladaný za diktátora a hlavnú príčinu hospodárskeho úpadku krajiny, v ktorej 37 rokov takmer neobmedzene vládol.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.