Spišská Kapitula 26. septembra 2017 (HSP/TK KBS/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Systém financovania sociálnych služieb na Slovensku sa má podľa charity od budúceho roka výrazne zmeniť
Poskytovatelia sociálnych služieb bijú na poplach. Viac ako 41000 našich spoluobčanov, prijímateľov odkázaných na sociálnu službu, a 20000 klientov služieb krízovej intervencie, vo viac ako tisícke zariadení sociálnych služieb, je v ohrození. Upozorňuje na to Slovenská katolícka charita.
Na snímke vľavo riaditeľ Slovenskej katolíckej charity (SKCH) Radovan Gumulák a vpravo prezident SKCH Mons. Šťefan Sečka

Systém financovania sociálnych služieb na Slovensku sa má podľa charity od budúceho roka výrazne zmeniť. Vyplýva to z novely zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách z dielne rezortu práce, ktorú parlament posunul do druhého čítania. V novele zákona o sociálnych službách sa ministerstvo chce zbaviť financovania sociálnych služieb, ktoré sú v originálnej kompetencii obcí a ktoré doteraz financovalo. Ako keby zabudlo na skúsenosť rokov 2009 – 2011, kedy obce túto povinnosť mali, ale systém pre neplnenie si povinností obcí kolaboval a ministerstvo muselo v priebehu roku 2012 prevziať financovanie na seba. Po novom podľa novely od 1.1.2018 chce ich iba spolufinancovať príspevkom podľa stupňa odkázanosti. Ministerstvo sa spolieha na to, že všetky obce budú schopné a budú ochotné pri senioroch spolufinancovať prevádzkové náklady všetkých poskytovateľov. Pričom novela zákona im túto povinnosť neukladá, iba umožňuje. Štedrým zvyšovaním minimálnej mzdy a súvisiacich daní a odvodov prichádza do štátneho rozpočtu stále viac zdrojov, ktoré však ministerstvo neplánuje rozdeliť medzi tých, ktorí pomoc najviac potrebujú.
“Likvidačná novela zákona o sociálnych službách postaví rodiny so seniorom alebo handicapovaným členom rodiny, ktorý je odkázaný na starostlivosť a celodenný dohľad, do pozície ohrozených skupín. Poskytovatelia sociálnych služieb totiž prevádzku zariadení nebudú môcť utiahnuť. V medzirezortnom pripomienkovom konaní podali viac ako 800 pripomienok, ale ich hlas ostáva nevypočutý. Preto pripravili otvorený list ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny, Jánovi Richterovi, v ktorom ho žiadajú, aby vzniknutú situáciu riešil,” informovala v tlačovej správe Slovenská katolícka charita.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.