Bratislava 31. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Marko Erd)
 
Poslanci dnes prijali len technickú zmenu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu z dielne koaličných poslancov. Myslí si to predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií za stranu Sloboda a Solidarita Vladimír Sloboda

Na snímke Vladimír Sloboda (SaS)

Ako povedal na tlačovej besede, SaS chcela sprísnenie vykazovania majetku verejných funkcionárov, presnejšie vykazovanie prijatých darov či priznávanie všetkých príjmov verejných funkcionárov. “Všetko vládna koalícia zmietla zo stola,” povedal.
Naopak, vládna koalícia prijala, aby sa majetkovými priznaniami primátorov, starostov a županov zaoberal výbor národnej rady. “Koalícia chce obísť zastupiteľstvá, a teda o majetku primátorov či starostov nemajú ich čo poslanci vedieť. Považujeme to za vážne zasiahnutie do kompetencií samosprávy,” uviedol. “Súčasné konania sa majú riešiť podľa aktuálneho znenia zákona, keďže schválená novela bude platiť až od budúceho roka,” dodal Sloboda s tým, že celá novela je premrhanou šancou na možnosť prísnejšej kontroly verejných funkcionárov.
Národná rada SR schválila novelu ústavného zákona o ochrane verejného záujmu z dielne koaličných poslancov. Dôvodom návrhu novely je vážny nedostatok spočívajúci v absencii možnosti preskúmania rozhodnutí orgánov konajúcich v konaniach o ochrane verejného záujmu a zamedzeniu rozporu záujmov. “Predložený návrh na novelu ústavného zákona vychádza z požiadaviek na sprísnenie podmienok ochrany verejného záujmu a má snahu splniť i ďalšie požiadavky spoločnosti v tejto oblasti,” uviedol jeden z predkladateľov, poslanec za Smer-SD Miroslav Číž.
V návrhu je požiadavka na rozšírenie okruhu verejných funkcionárov tak, aby v ňom boli zahrnuté všetky verejné funkcie, v ktorých sa nakladá s finančnými prostriedkami štátu. Rovnako je v návrhu požiadavka na odstránenie nedostatkov doterajšej právnej úpravy v oblasti formy oznámení funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov, ako aj požiadavka na odstránenie procesnoprávnych nedostatkov konania vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov.
 
Príspevok Novela zákona o konflikte záujmov je premrhanou šancou, tvrdí Sloboda zobrazený najskôr Hlavné správy.