Washington 14. augusta 2018 (HSP/RT/Foto:Sputnik-Alexei Nikolsky)
 
Návrh zákona o financovaní armády USA v roku 2019 podpísaný prezidentom Donaldom Trumpom hovorí o obmedzovaní účasti USA na medzinárodných mierových dohodách Open Skies a START s Ruskom. Pôvodné pomerne ostré ustanovenia boli nakoniec zmiernené po rokovaniach medzi Snemovňou reprezentantov a Senátom.

Na snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a vľavo americký prezident Donald Trump

Trump v pondelok podpísal návrh federálneho zákona NDAA (National Defense Authorization Act ), ktorý sa zaoberá financovaním armády Spojených štátov vo výške 716 miliárd dolárov. Tento rok zákon prvý raz nadobudne účinnosť pred októbrovým schvaľovaním nového štátneho rozpočtu.
Vo štvrtok vo Fort Drum v New Yorku prezident vo svojom prejave ocenil profesionalitu americkej armády, kvalitu amerických zbraní a sľúbil pokračovanie svetovej vojenskej nadradenosti Washingtonu.
Niektorí zákonodarcovia sa snažili do návrhu NDAA implementovať niekoľko kontroverzných ustanovení, ktorými by Washington odstúpil od dohôd o jadrových zbraniach s Moskvou a a pozastavil zmluvu o leteckom dozore schválenú na konci studenej vojny.
Odsek 1233 novo schváleného zákona NDAA hovorí, že Rusko závažným spôsobom porušilo Zmluvu o jadrových zbraniach (INF) z roku 1987 a že USA sú preto legálne oprávnené pozastaviť dodržiavanie zmluvy. Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Senátu zmenili pôvodné ešte ostrejšie vyhlásenia a odstránili obmedzenia financovania, ktoré navrhla Snemovňa reprezentantov.
Snemovňa v článku 1240 žiada počkať s financovaním novej Zmluvy o kontrole jadrových zbraní START 2010, až kým Trump neprerokuje s Ruskom otázku nových ruských jadrových zbraní. Snemovňa tiež žiadala tiež o získanie písomného súhlasu Ruska, že takéto systémy by podliehali pripravovanej zmluve. Zmeny Senátu odstránili obmedzenie financovania a upravili požiadavky na podávanie správ o jadrových zbraniach medzi USA a Ruskom.
Senátori tiež upravili návrh zákona, ktorý sa týka Zmluvy Open Skies o otvorenom nebi z roku 1992, ktorá nadobudla účinok v roku 2002. Zmluva zabezpečuje vojenské pozorovacie lety nad krajinami.
Tvrdiac, že ​​Rusko porušovalo zmluvu, Snemovňa pre rok 2019 zastavila finančné prostriedky na úpravu amerických špionážnych lietadiel pre operácie podľa tejto zmluvy, kým Trump nepotvrdí, že USA “uvalili právne protiopatrenia” na Moskvu. Návrh sa tiež snažil zabrániť americkému schváleniu modernizácie senzorov (špionážnych systémov) v Rusku, kým Pentagon nepotvrdí, že to bude prínosom pre národnú bezpečnosť USA.
Senát súhlasil so zablokovaním financovania spomínaných projektov, ale odstránil pasáže návrhu týkajúce sa “ruskej agresie a zlého vplyvu”,  čo podľa senátorov nesúvisí s porušením zmluvy. Senátori podmienili zablokovanie modernizácie špionážnych systémov ministerstvom obrany tým, že Pentagon najskôr musí potvrdiť, že nové snímky budú kvalitnejšie ako komerčne dostupné digitálne snímky.
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Senátu poskytli možnosť uvoľnenia finančných prostriedkov na modernizáciu, ak Pentagon predloží správu o súčasnom stave vývoja špionážnych lietadiel RC-135, WC-135, TC-135 a OC-135 – do januára 2019.
Pokus o “potrestanie” Ruska tým, že USA spomalí vývoj lietadiel a špionážnej techniky, sa môže na prvý pohľad zdať zvláštny, ale technické problémy so starnúcou americkou flotilou špionážnych lietadiel neumožňujú Washingtonu, aby skutočne vykonal celý rad plánovaných špionážnych misií nad Ruskom, ktoré dovoľuje zmluva Open Skies. V roku 2017 bolo uskutočnených iba 13 zo 16 preletov povolených touto zmluvou.
Minulý mesiac Rusko oznámilo, že zvažuje veľkú modernizáciu svojej hlavnej monitorovacej platformy Open Sky, Il-22PP “Porubshchik” (Lumberjack), ktorá sa blížia ku koncu svojej životnosti. Moskva zvažuje, že ako východisko pre nové špionážne lietadlo použije model Il-76, alebo zmodernizuje lietadlo Tu-214.
 
Príspevok Novela amerického zákona o národnej obrane vyvolala diskusiu o špionážnych letoch podľa zmluvy Open Skies a jadrových dohodách START s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.