Novú dohodu o zastavení bojov v Sýrii, ktorá už šesť rokov čelí občianskej vojne, sprostredkovali Rusko a Turecko, hoci každé z nich podporuje inú stranu tohto konfliktu – Moskva stojí za prezidentom Bašárom Asadom, kým Ankara za „umiernenými“ opozičnými povstalcami, ktorí sa usilujú Asadov režim zvrhnúť.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že ak prímerie vydrží, budú v januári v Kazachstane nasledovať mierové rokovania medzi sýrskou vládou a opozičnými skupinami. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa domnieva, že do mierového procesu by sa mohli po inaugurácii Donalda Trumpa zapojiť aj USA.

Najvyšší ruský diplomat by si takisto prial, aby sa na dialógu zúčastnili aj zástupcovia Egypta, Saudskej Arábie, Kataru, Iraku, Jordánska a Organizácie Spojených národov. Predchádzajúce dve dohody o prímerí v Sýrii sprostredkovali Spojené štáty a Rusko; do platnosti vstúpili vo februári a septembri tohto roka. Obe však v priebehu niekoľkých týždňov zlyhali, keďže sa bojujúce strany vzájomne začali obviňovať z porušovania prímeria a boje postupne opäť vzplanuli.

Ruské letectvo útočilo na Daeš na severu Sýrie

Ruské letectvo vykonalo tri nálety na pozície Islamského štátu (IS) v oblasti sýrskeho mesta Al-Báb. V Sýrii platí prímerie, ktoré sa ale radikálov netýka. O ruskom útoku dnes informovala turecká armáda, ktorá v tejto oblasti bojuje niekoľko dní. Podľa nej pri čerstvých ruských leteckých operáciách prišlo o život 12 členov IS.

Armáda tiež vydala bilanciu svojich vlastných bojových operácií v Sýrii. Tvrdí, že pri nich zlikvidovala 291 kurských bojovníkov a 1171 členov IS. Turecko bojuje v Sýrii od augusta s cieľom pomôcť poraziť radikálny Islamský štát. Prišlo odvtedy o viac ako 30 vojakov, ďalšieho stratilo v minulých 24 hodinách podľa agentúry Reuters pri útoku IS v oblasti Azraku.

Podľa dnešnej bilancie Turci v Sýrii „zneutralizovali“ 1294 členov IS a 1171 z nich bolo zabitých. V prípade kurdských bojovníkov bolo „zneutralizovaných“ 306 osôb a 291 z nich zabitých. Turecko bojuje nielen proti radikálom, ale aj proti kurdským milíciám YPG, ktoré sú ale samy účinným spojencom medzinárodnej koalície v boji proti radikálnym skupinám. Za bojov v Sýrii Kurdi oslobodzovali hlavne oblasti pri tureckej hranici a dokonca tam vyhlásili vlastnú správu. K ovládnutiu celého pohraničia im bráni úsek práve v oblasti Al-Babu, kde je ale tiež IS. Turecko YPG radí k teroristom a považuje tieto milície za predĺženú ruku tureckej separatistickej Strany kurdských pracujúcich. Pre Američanov boli YPG spojencom v bojoch v Sýrii.