Bratislava 10. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Bikas Das)

Od 1. januára 2018 začne na Slovensku platiť nová legislatívna úprava Európskej únie, podľa ktorej stratia právo na vodičský preukaz tisíce ľudí. Pôjde o občanov, ktorí trpia zdravotným problémom ťažkej hypoglykémie.
Ilustračné foto

Takýmto ľuďom môže hladina cukru v krvi klesnúť natoľko, že sa môžu vyskytnúť poruchy vnímania a vedomia, čo v mnohých prípadoch v minulosti viedlo k dopravným nehodám.
„Len na Slovensku trpí diabetom približne 340-tisíc ľudí, ktorých toto ochorenie môže obmedziť v každodenných činnostiach. Pozor by si mali dať napríklad keď sadajú za volant. Stav nazývaný hypoglykémia môže totiž ohroziť nielen ich, ale aj ďalších účastníkov cestnej premávky,“  pre denník Plus Jeden deň povedal Emil Martinka, predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Odhaduje sa, že na Slovensku je v súčasnosti 200-tisíc cukrovkárov s vodičským preukazom. Predstavujú riziko, pretože ich zdravotný stav môže výrazne zasiahnuť do schopnosti bezpečne šoférovať. „Doterajšia legislatíva bola v tomto smere k diabetikom pomerne benevolentná – vodičské preukazy im boli vydávané a obnovované na základe lekárskeho posudku a pravidelných vyšetrení,“ hovorí Martinka.
Pripravovaná zmena má od januára platiť v celej Európskej únii. V praxi to znamená, že lekári umožnia šoférovať len tým diabetikom, o ktorých vedia, že nemajú ťažké, skryté či opakované hypoglykemické šoky. Diabetológ o stave pacienta informuje všeobecného lekára a ten upovedomí políciu o zákaze šoférovania. Cukrovkári, ktorí majú svoju chorobu pod kontrolou môžu jazdiť aj naďalej.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.