Kanton 24. mája 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Aaron Favila)
 
Zamestnanec amerického konzulátu v čínskom Kantone (Guangzhou) mal malé mozgové poranenie kvôli “nezvyčajným zvukom”, čo bolo podobné nevysvetliteľnému prípadu z minulého roka, keď podobné ťažkosti mali americkí a kanadskí diplomati na Kube, vyhlásil podľa SBS News minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo

Ilustračné foto

“Zdravotné indikácie sú veľmi podobné a úplne zhodné s lekárskymi indikáciami, ktoré sa vyskytli u Američanov pracujúcich na Kube,” vyhlásil Pompeo vo Washingtone v súvislosti s vyjadrením sa aj k tomu, čo sa deje aj v Číne.
Veľvyslanectvo USA v Pekingu presne nevie, čo spôsobilo príznaky istému nemenovanému zamestnancovi na konzuláte v Kantone. Vravel, že cítil “nezvyčajné zvuky a tlaky” – podľa vyšetrenia išlo o mierne poranenie mozgu (MTBI). Hovorkyňa veľvyslanectva Jinnie Leeová uviedla, že “viacero fyzických symptómov” sa u neho prejavovalo od konca roku 2017 do apríla 2018.
Leeová tiež dodala, že “čínska vláda ich uistila, že prípad vyšetrujú a prijímajú primerané opatrenia.”
Minulý rok sa 24 amerických diplomatov a ich členov na Kube stalo obeťou akéhosi “akustického útoku”. Diplomati sa sťažovali na bolesti hlavy, stratu sluchu, dezorientáciu a určitú stratu kognitívnych schopností. Podobné následky sa ukázali aj u desiatich kanadských diplomatoch a ich príbuzných.
Obe krajiny preto obmedzili svoju diplomatickú prítomnosť na tomto karibskom ostrove. Spojené štáty stiahli viac ako polovicu svojich zamestnancov z veľvyslanectva v Havane, a to len dva roky po tom, ako bolo znovu otvorené ako súčasť obnovy plných diplomatických vzťahov. Rodiny kanadských diplomatov sa presťahovali z Kuby naspäť domov, ale pritom žiadny kanadský diplomat neoznámil, že počul “nezvyčajné zvuky”.
 
 
Príspevok Nové obvinenia USA: Na americkom konzuláte v Číne došlo k podobnej “akustickej kauze” ako na Kube zobrazený najskôr Hlavné správy.