Bratislava 15. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Objem nových objednávok v priemysle na Slovensku naďalej zaostáva za vlaňajškom. Ich medziročný prepad sa v septembri síce zmiernil o dva percentuálne body, stále však zostáva až 7,6-percentný. Vo finančnom vyjadrení pritom nové objednávky v priemysle dosiahli v septembri 4,645 mld. eur a na medzimesačnej báze v septembri oproti augustu stúpli o 1,7 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ)

Ilustračné foto

Objednávky pritom klesajú najmä v hutníckom priemysle a vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov, kde medziročný prepad nových objednávok dosiahol zhodne zhruba 23 %. Ťahúň slovenského priemyslu, výroba motorových vozidiel, však taktiež zostáva v mínuse a podobne ako v prípade výroby strojov a zariadení a chemickej výroby vykázal medziročný pokles nových objednávok o zhruba 8 %. Naopak, medziročný rast objednávok sa v septembri zaznamenal v textilnom priemysle, vo výrobe kovových konštrukcií, či v papierenskom priemysle.

Od začiatku roka do konca septembra tak objem nových objednávok v priemysle na Slovensku dosiahol kumulatívne 39,938 mld. eur. Oproti trom štvrťrokom vlaňajška to znamenalo stále ich mierny nárast o 2,7 %. Za celý rok 2018 pritom priemyselné objednávky na Slovensku dosiahli 53,338 mld. eur a medziročne stúpli bezmála o 9 %

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj