„Ako sme už skôr povedali, sme presvedčení o tom, že takéto rozhodnutia, takéto sankcie sú z pohľadu medzinárodného práva neopodstatnené a ilegálne. Odmietame takéto nepodložené obvinenia voči Rusku,“ vyhlásil kremeľský hovorca Dmitrij Peskov, ktorého cituje agentúra TASS.

Moskva podľa jeho slov vyjadrila poľutovanie nad dnešným uvalením daných reštriktívnych opatrení Obamovou administratívou, pričom zvažuje i odvetné kroky. Peskov zároveň označil zahraničnú politiku šéfa Bieleho domu za „nepredvídateľnú“ a „agresívnu“.

„Takéto kroky americkej vlády, ktorá bude v úrade už iba tri týždne, majú za cieľ dve veci: uštedriť ďalšiu ranu rusko-americkým vzťahom, ktoré sú už aj tak dosť chabé, a podkopať zahraničnú politiku prichádzajúcej administratívy novozvoleného prezidenta,“ uzavrel hovorca Kremľa.

Spojené štáty sankcionovali dnes ruských diplomatov v USA a spravodajské služby v odplate za údajné zasahovanie Moskvy do novembrových prezidentských volieb v USA prostredníctvom hakerských útokov na weby a e-mailové kontá amerických politických strán, čo však Rusko opakovane poprelo.

Americké ministerstvo zahraničných vecí súčasne nariadilo odchod 35 diplomatov z ruského veľvyslanectva vo Washingtone a konzulátu v San Franciscu. Spolu s rodinami musia opustiť územie USA v priebehu 72 hodín. Washington označil týchto diplomatov za neželané osoby. Rusi nebudú mať prístup ani ku dvom komplexom v štátoch Maryland a New York, ktoré sú majetkom ruskej vlády. Americké tajné služby dospeli k záveru, že cieľom Ruska bolo pomôcť k víťazstvu Donaldovi Trumpovi, čo tento novozvolený americký prezident označil za absurdné.