Kyjev 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Pavel Palamarchuk)
 
Ukrajinskí užívatelia internetu boli prekvapení neobvyklým štýlom a obsahom učebnice zemepisu pre 8. ročník od autorov Petra Masljaka a Svetlany Kapirulinovej

Ilustračné foto

Na učebnicu upozornil novinár Andrej Mančuk. Uviedol najvýraznejšie citácie, z ktorých je vidieť, že Ukrajinci boli zakladateľmi a tvorcovia prakticky všetkého, čo je v dnešnom svete.
“Po celé stáročia Ukrajinci vytvárali najmelodickejšie ľudové piesne na svete… Ukrajinská národná melodika bola základom európskej hudby a ukrajinské ľudové melódie sa stali národnými od Poľska po Rusko, od USA po Japonsko.”
“Neodolateľná túžba po hviezdach je zvláštnosťou ukrajinského charakteru… Ukrajinci v tejto oblasti urobili viac, než všetky ostatné národy sveta spolu. Teóriu kozmických letov vyvinuli a stelesnili etnickí Ukrajinci A. Zasjaďko, M. Kibalčič, K. Ciolkovskom-Nalivajko, J. Kondratjuk, S. Korolev, V. Gluško, V. Čelomej, M. Jarimovič, S. Dudčak, M. Jangel, G. Ložín-Lozinski, I. Sikorsky. Náš národ dal svetu krídla.
“Medzi niektorými nemeckými historikmi existuje názor, že Ukrajinci sú slovanizovaní Nemci… v ukrajinčine je veľa slov blízkych nemčine a angličtine, ktoré nie sú v ruskom jazyku (napríklad ukrajinská “cibulja” a nemeckej “Zwiebel”). Pravdepodobne viete, že ukrajinská “resty”, “mabuť”, “strumok” znie v angličtine ako “rest”, “mejbi”, “Strie” atď. ”
Väčšina komentátorov reagovala ironicky na post a začala si predstavovať, čo ešte by mohli vymyslieť starí Ukrajinci.
“Nie je náhodou Ukrajina prapôvodná vlasť mamutov?” spýtal sa Maxim Vereščak.
“Tripolci priviezli do Číny strelný prach a papier, starobylé Atény prijali demokraciu od slobodumilujúcich Ukrajincov,” zavtipkoval Alexander Matjušenko.
“Ako som pochopil z učebnice, Ukrajinci leteli do vesmíru pred krstom Ruska,” zhrnul Nikolaj Gončarov.
 

 
Príspevok Nová učebnica zemepisu šokovala Ukrajincov zobrazený najskôr Hlavné správy.