Bratislava 20. marca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Venuša bola doteraz známa ako náš najbližší planetárny sused, ale nová teória to vyvracia. Podľa nej je totiž Merkúr v skutočnosti najbližším susedom každej planéty v slnečnej sústave, informuje portál RT

Ilustračné foto

Výskumníci, ktorí stoja za prekvapujúcou teóriou, tvrdia, že desaťročia nespoľahlivého výskumu a ustáleného názoru, nám zanechali úplne nepresné chápanie celej slnečnej sústavy.
Pre objasnenie, poradie v akom obiehajú planéty okolo Slnka, je rovnaké – Merkúr stále zachytáva najviac lúčov tak, ako je, astronomicky dané, že hneď vedľa Slnka a Venuše má stále najbližšiu obežnú dráhu Zem.
Avšak, pomocou novej metódy výpočtu priemernej vzdialenosti medzi dvoma planetárnymi telesami, skupina inžinierov z Národného observatória Los Alamos, amerického centra pre výskum inžinierov výskumu a NASA teraz verí, že aspoň v priemere je k nám Merkúr bližšie ako Venuša.
Vzhľadom na niektoré javy nepozornosti či nejednoznačnosti vedci šírili informácie založené na chybnom predpoklade o priemernej vzdialenosti medzi planétami – tvrdia inžinieri Tom Stockman, Gabriel Monroe a Samuel Cordner v komentári publikovanom vo Physics Today.
Zmätok, pokiaľ ide o našu blízkosť k susedom, vzniká preto, lebo všetky planéty obiehajú po obežnej dráhe rôznymi rýchlosťami a tak trávia rôzne množstvo času na druhej strane Slnka, čo znamená, že Merkúr je často, opäť v priemere, oveľa viac bližšie k nám ako Venuša.
Zaujímavosťou je, že to znamená aj to, že okrem Zeme je Merkúr v skutočnosti bližšie ku všetkým ostatným planétam vrátane Neptúna a dokonca aj k planétke Pluto.
 

 
Príspevok Nová štúdia odhalila, že najbližším susedom planéty Zem nie je Venuša zobrazený najskôr Hlavné správy.