Svet 29. novembra 2016 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Nová štúdia zverejnená v pondelok ukazuje, že pokračujúci pokles včelích populácií po celom svete bude mať tiež drasticky dopad na počet pracovných miest v poľnohospodárstve

bee-1575236_640

“Svetové zásoby potravín a pracovné miesta sú v ohrození, ak sa neprijmú naliehavé opatrenia na zastavenie globálneho poklesu populácie včiel,” uvádza sa vo vyhlásení University of Reading, ktorej výskumní pracovníci sa zúčastnili globálneho výskumu.

Opeľovače, vrátane včiel, motýľov, vtákov, chrobákov, ôs, ale aj netopierov a dokonca jašteríc sú nevyhnutné pre plodiny. Ale čo viac, poskytujú prácu v poľnohospodárstve. “Poľnohospodárstvo zamestnáva 1,4 miliardy ľudí, približne jednu tretinu svetovej ekonomicky aktívnej pracovnej sily,” tvrdí výskum uverejnený v časopise Nature.

Asi 70 percent chudobných vidieckych komunít sa do značnej miery spolieha na poľnohospodárstvo ako svoj hlavný zdroj príjmov a obživy. Opeľovače sú tiež dôležité pre ľudské zdravie, pretože plodiny bohaté na vitamíny sú od nich závislé.

“Strata opeľovačov by teda viedla k podstatnému nárastu celosvetovej miery chorobnosti,” píšu vedci. “To by mohlo mať za následok zhruba 1,4 milióna ďalších úmrtí ročne a približne 29 miliónov ľudí by stratilo zdravé roky života,” povedali. Spolu s opeľovačmi vyhynú aj voľne rastúce rastliny. Vývoj viac ako 90 percent tropických kvetov závisí od opeľovania zvierat, uvádzajú vedci.

Včely, zodpovedné za opeľovanie viac ako 90 percent zo 107 hlavných svetových plodín, v posledných rokoch trpia masívnym vymieraním v Európe a Severnej Amerike, pravdepodobne v dôsledku nadmerného používania pesticídov a insekticídov. Ďalšími faktormi “syndrómu hromadného vymierania včelstiev” by mohli byť roztoče a vírusy alebo huby.

Podľa štúdie “opeľovačov čelia veľkému množstvu hrozieb, vrátane zmien vo využívaní pôdy a intenzite hospodárenia, zmeny klímy, pesticídov a geneticky modifikovaných plodín, patogénov a iných inváznych druhov.”

V reakcii na pokles včelej populácie Európa zakázala používanie neonikotinoidného ošetrenia osiva. V Amerike však takýto zákaz nie je.