USA 07. decembra 2016 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Správa Bieleho domu o zameraní úsilia na takzvaných extrémistov v zahraničí ukazuje na rozšírené nasadenie vojnových síl v boji proti al-Kájde mimo vojenských operácií v Afganistane, Iraku a Sýrii

Americký prezident Barack Obama

Na snímke dosluhujúci americký prezident Barack Obama

60-stranová správa zobrazuje nasadenie vo viac ako pol tucte nových oblastí – vrátane Somálska, Jemenu, Jordánska, Nigeru, Kamerunu, centrálnej Afriky, Červeného mora a Južného Sudánu – s vojakmi na zemi a pravidelnými leteckými údermi, to všetko v mene boja proti terorizmu.

V prezidentskej správe vydanej v pondelok Biely dom oznámil, že americké vojenské operácie sa opierajú o zákon zo 7. októbra 2001 o Oprávnení pre použitie vojenskej sily (AUMF), ktorým Kongres schválil vojenské operácie a protiteroristické operácie proti Al-Kájde. Od augusta 2014 boli rozšírené o operácie proti Islamskému štátu, ktorý bol “predtým známy ako Al-Kájda v Iraku.”

Široké použitie rezolúcie z roku 2001 Obamovou administratívou vyvolalo obavy o tom, ako bude novozvolený prezident Donald Trump využívať autoritu.

Memorandum obsahuje niektoré nové podrobnosti o tom, ako Obamova vláda určuje, ktoré regióny sú klasifikované ako “oblasti aktívneho nepriateľstva” alebo vojnové zóny, s prihliadnutím nielen na to, či tam bola vojna vyhlásená, ale aj veľkosť a rozsah ohrozenia, rozsah zapojenia Spojených štátov a či sú americké sily v tejto oblasti ohrozené.

Americký prezident Barack Obama vyzval, aby bola správa aktualizovaná a prístupná verejnosti na ročnej báze.

“Spojené štáty nasadili bojové sily na mnohých miestach v Pacifiku, Európe a južnej Afrike,” uviedol Biely dom. “Tieto akcie a nasadenie sú v súlade s verejným právom a rezolúciou o vojenskej sile. Operácie a nasadenia pokračujú aj naďalej.”

“Nie je možné v tomto okamihu zistiť presný rozsah alebo trvanie rozmiestnenia amerických ozbrojených síl potrebných na potláčanie teroristických hrozieb Spojených štátov,” píše sa v poznámkach.

USA identifikovali organizáciu Aš-Šabáb v Somálsku ako Al-Kájdu, avšak neposkytli žiadne odôvodnenie pre zmenu klasifikácie. Administrácia verí, že sa môže zamerať na Aš-Šabáb, pretože “sa usiluje o zavedenie prísneho islamského emirátu”, píše sa v poznámkach.

“Spojené štáty radia, pomáhajú a občas sprevádzajú regionálne sily náletmi počas protiteroristických operácií v Somálsku dňa 21. júna, 20. júla, 31. júla, 31. augusta, 25. septembra a 28 septembra 2016,” píše sa v poznámkach.

Spojené štáty nasadili “malý počet vojenského personálu v Jemene na podporu operácií proti al-Kájde na Arabskom polostrove (AQAP)” a vykonali 18 náletov od 13. júna 2016.

USA majú operačnú základňu v Džibuti v Afrike, odkiaľ vykonávajú nálety proti Islamskému štátu v Líbyi. USA vykonávajú vojenské operácie v Nigeri, kde je nasadených približne 575 vojakov a zdieľajú informácie s francúzskymi silami. Existuje ďalších 285 amerických vojakov v Kamerune, ktorí vykonávajú výzvedné a sledovacie operácie. Washington tiež nasadil vojská v strednej Afrike, odkiaľ riadi vojenské operácie v Červenom mori, a priradil 700 vojakov do Egypta.

V správe ďalej Biely dom uvádza, že bolo nasadených viac ako 2300 vojakov v Jordánsku “na podporu operácií proti Islamskému štátu” s cieľom zaistiť bezpečnosť na zemi.

Zajatecký tábor na námornej základni v zálive Guantánamo na Kube má ešte stále 59 väzňov.

Obamova administratíva povedala, že sa snažil uplatniť “pravidlá, postupy a zásady dlho používané v tradičných vojnách” na nový typ konfliktu s extrémistickými skupinami, ktoré často “nenosia uniformy a nerešpektujú zemepisné hranice” a dokazujú len malý ohľad na pravidlá vojny.

“Povedať, že vojenská taktika je legálna, alebo efektívna, však neznamená, že je múdra alebo mravná,” uviedol Biely dom. Oznámila to agentúra AP, ktorá získala kópiu správy a k nej priradených poznámok.