Londýn 15. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Roger Allen)

Britský denník The Sun uvádza, že britská armáda realizuje reklamnú kampaň s cieľom zvýšenia popularity ozbrojených síl najmä v súvislosti s hľadaním nových zamestnancov. Kampaň vyzdvihuje emocionalitu vojakov a uvádza, že armáda je “miesto, kam patríš”. Vo videách, ktoré sú súčasťou kampane, sa hovorí okrem iného aj to, že v ozbrojených zložkách je miesto aj pre homosexuálov. Reklamy však vyvolali kritiku aj medzi poprednými členmi britskej armády.
Ilustračné foto

Nová kampaň reklám v hodnote 1,6 milióna eur má za cieľ emočne podporiť potenciálnych regrútov zo všetkých sociálnych vrstiev.
Niekoľko krátkych filmov s výpoveďami súčasných vojakov odpovedá aj na otázky ako “Čo ak podľahnem emóciám?”, “Môžem byť v armáde gay?” a “Musím byť superhrdina?”
V jednom zo šotov, moslimský vojak vysvetľuje, ako mu v armáde umožnili praktizovať jeho vieru.
Podľa plukovníka Richarda Kempa, bývalého veliteľa britských ozbrojených síl v Afganistane, reklamná kampaň “zanedbáva majoritnú skupinu ľudí, ktorí majú záujem vstúpiť” a nevyrieši “krízu slabého náboru”, ktorej čelia ozbrojené sily, povedal v relácii BBC Breakfast s tým, že kampaň dáva do popredia menšiny na úkor veľkej skupiny vojakov.
Plukovník dodal, že “hlavná skupina ľudí, ktorí majú záujem o členstvo, sa nezaujíma o emocionálne problémy.” Povedal, že nechápe, prečo armáda láka emočne slabých jedincov, keď služba krajine v armáde je do veľkej mieri o nasadení v boji, s čím by vraj mali títo ľudia veľké problémy. Dodal: “Odráža to známu skutočnosť, že vedenie armády, podobne ako celá vláda, je nútené sa riadiť politickou korektnosťou.”
Bývalý dôstojník britskej armády, major Tim Cross uviedol, že ozbrojené sily musia zabezpečiť, aby sa dostali bližšie k ľuďom. Pre BBC povedal: “Musíme zabezpečiť, aby sme oslovili ľudí, musíme zabezpečiť, aby všetci vedeli, že majú príležitosť pripojiť sa k britským ozbrojeným silám a vstúpiť do armády. Ak nebudeme mäkký, nebudeme milí pre ľudí,”
Súčasný vedúci ozbrojených síl generál Nick Carter už minulý rok informoval o tom, že nábor do britskej armády bude viac inkluzívny.