Moskva 27. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Sergej Mamontov)
 
Nová raketa 40N6, ktorá je navrhnutá pre ruský protilietadlový systém S-400, má pôsobivé vlastnosti a môže zmeniť rovnováhu síl v niekoľkých oblastiach sveta naraz
 

Protivzdušný raketový systém S-400

Podľa časopisu Military Watch má raketa fenomenálny rozmedzie dosahu, ktorý činí až 400 km a dokonca môže zasahovať nadzvukové ciele. To umožňuje systémom protivzdušnej obrany, ktoré sa nachádzajú na území Ruska, počas niekoľkých sekúnd zostreliť ciele, ktoré boli vypustené napríklad z Nemecka, Rakúska alebo Chorvátska. Pričom raketa môže byť použitá aj komplexy S-300V4 a je pravdepodobné, že bude integrovaná aj do systému S-500.

Raketa 40N6 využíva unikátnu trajektóriu pre pozemnú a leteckú muníciu, ktorá stúpa do nadmorskej výšky 30 km pred začiatkom prudkého poklesu. Je údajne schopná zasiahnuť ciele vo výške piatich kilometrov, čo predstavuje smrteľnú hrozbu nielen pre lietadlá, ale aj pre vrtuľníky,” hovorí sa v článku.
Očakáva sa, že sa 40N6 bude vyrábať vo veľkom počte. Viac ako 1 000 rakiet bude dodaná ruským jednotkám protivzdušnej obrany. Výroba dodatočných rakiet je určená na vývoz do Turecka, Alžírska, Bieloruska, Indie a Číny a v budúcnosti aj do Saudskej Arábie, Iraku, Iránu a Maroka, čo pochopiteľne znížia výrobné náklady každej rakety kvôli nárastu celkovej výroby. V dôsledku vyššie uvedeného môže nová ruská raketa vážne ovplyvniť rovnováhu síl v rôznych oblastiach sveta, vrátane Európy, Taiwanský prieliv, Kašmíre, severnej Afriky a Blízkeho východu.

Príspevok Nová raketa pre S-400 zmení rozloženie síl vo svete zobrazený najskôr Hlavné správy.