Washington 29. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Soheil Gargari)

Zvýšenie čínskeho dovozného cla na 25% na rudy a výrobky obohatené rudou môže byť silným úderom pre americkú spoločnosť Mountain Pass Materials, ktorá prevádzkuje baňu na rudy kovov vzácnych zemín v Kalifornii. Vážne problémy má aj spoločnosť Blue Line Mining z Texasu, ktorá chce vytvoriť v USA jediný veľký závod na výrobu kovov vzácnych zemín

Ilustračné foto

Spoločnosť Mountain Pass Materials vyváža do Číny polotovary obsahujúce kovy vzácnych zemín. V Číne sa z nich následkom spracovania stáva neodym, cer, lanthan, europium a ďalšie prvky, ktoré sú použité v magnetoch, elektromobiloch, smartphonoch, mnohých priemyselných komponentoch a elektronike.

Značná časť týchto vzácnych kovov získaných z americkej suroviny sa vydávala späť do USA. Čínske clá ako odpoveď na tarifnú vojnu USA zvýšia konkurencieschopnosť analogických rudných koncentrátov a to znamená, že dodávky polotovarov z USA na čínsky trh budú nerentabilné.

S vedomím si dôsledkov prelomenie technologického reťazca, ktorý počas posledných rokov fungoval dobre, spoločnosť Mountain Pass Materials oznámila, že do konca roka 2020 začne vlastné spracovanie. Aké ďalšie finančné prostriedky bude vyžadovať nový projekt, sa neuvádza.

Partnerom spoločnosti Mountain Pass Materials v Číne je spoločnosť Shenghe Resources Holding z Čcheng-tu, ktorá je výrobcom prvkov vzácnych zemín. Jej akcie sú kótované na Šanghajskej burze. Čínsky partner vlastní asi 10 percent akcií Mountain Pass, poskytuje jej technické poradenstvo a je hlavným distribútorom produkcie Mountain Pass v Číne.

V podmienkach obchodnej vojny rastú v USA obavy, že Čína, ktorá obsadila 80-90 percent svetového trhu s kovmi vzácnych zemín, môže využiť svoje postavenie k zníženiu exportu tejto produkcie do USA. Ako o jednej z alternatív k čínskemu importu uvažuje americká strana o možnosti samostatnej výroby prvkov vzácnych zemín z rudy. Nedávna transakcia texaskej spoločnosti Blue Line Mining s malajzijskou spoločnosťou Lynas mala čiastočne znížiť riziká spojené s obchodnou vojnou s Čínou pre americký trh so vzácnymi zeminami.

Zároveň ekológovia a malajzijská verejnosť v posledných mesiacoch značne zosilneli protesty v súvislosti s porušovaním ekologických požiadaviek pri výrobe kovov vzácnych zemín. Malajzijská strana pohrozila, že zruší austrálskej ťažobnej spoločnosti Lynas Corporation licenciu na prevádzkovanie podniku v priemyselnej oblasti Gebeng, tri hodiny jazdy od mesta Kuala Lumpur.

V prípade výpadku tohto dôležitého technologického článku bude ohrozené aj partnerstvo s Blue Line Mining. Očakávanie odvetných krokov na pojednávaní USA zo strany Číny zvyšuje nervozitu tak na americkom, tak aj na globálnom trhu.

Chen Xiaoqinová, odborníčka z Čínskej ľudovej univerzity, uviedla v písomnom interview pre Sputnik, že keby Američania dokázali nájsť alternatívu k nákupu vzácnych kovov v Číne, dávno by to urobili: “Predpokladám, že v súčasnej dobe Čína nebude prijímať reštriktívne opatrenia spojené so znížením vývozu kovov vzácnych zemín alebo dokonca úplne zastavovať ich vývoz. Keďže Spojené štáty skutočne potrebujú naše kovy vzácnych zemín a takáto potreba rastie, nebudeme uvažovať o variante úplného obmedzenia exportu. Pokiaľ bude vývoz vzácnych prvkov úplne zastavený, definitívne sa pohádame s USA. Okrem toho, ak to teraz urobíme a oni potom prijmú ešte tvrdšie opatrenia, už nebudeme mať zbraň na odvetný úder. Môžeme využiť kovy vzácnych zemín ako eso počas rokovaní s USA. Dokážu USA nájsť náhradu čínskych kovov vzácnych zemín? To vôbec nie je isté. Myslím, že keby USA mohli nájsť zdroje alternatívnych dodávok, dávno by to urobili.”

Nájsť alternatívu k súčasným výrobným článkom vzácnych prvkov je dosť zložité pre obe strany, uviedol v interview pre Sputnik odborník z Ruského ústavu strategických výskumov Michail Beljajev: Čína samozrejme hľadá odpovede na obchodnú vojnu USA, snaží sa obhajovať svoje záujmy, ale aj straty. Hoci Čína vyhlásila, že bola na takúto vojnu pripravená, že má alternatívne cesty pôsobenia na americkú stranu. Čína sa rýchlo adaptuje na zmenu situácie, dostatočne rýchlo a operatívne na to reaguje. Kovy vzácnych zemín je však taká oblasť, v ktorej je silné vzájomné prepojenie, je vzájomná zainteresovanosť čínskeho a amerického biznisu. Strany narazia na nutnosť serióznej a finančne nákladnej reštrukturalizácie práce tohto odvetvia, čo ich môže prinútiť k uzavretiu dohody.

Odborník sa domnieva, že bude možné hovoriť o ďalšom kole obchodnej vojny medzi USA a Čínou v prípade, ak sa nezhody skutočne dotknú kovov vzácnych zemín. Predtým sa spory USA, Japonska a s Čínou v oblasti obchodu s kovmi vzácnych zemín riešili v rámci WTO. Trumpova vláda značne poškodila autoritu tejto štruktúry, preto bude možné ťažko počítať s efektivitou a účinnosťou jej stanoviska v prípade, kedy bude musieť zasiahnuť do obchodnej vojny medzi USA a Čínou v segmente kovov vzácnych zemín.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj