Berlín 24. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)

Nová nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová zložila v stredu prísahu na mimoriadnom zasadnutí Spolkového snemu (Bundestag). Informovala o tom agentúra DPA

Na snímke Annegret Krampová-Karrenbauerová

Vedenia rezortu sa Krampová-Karrenbauerová fakticky ujala už pred týždňom (17.7.), keď si prevzala dekrét o vymenovaní. Funkciu prevzala Ursule von der Leyenovej, ktorú minulý týždeň zvolili europoslanci za predsedníčku budúcej Európskej komisie (EK).

Bundestag sa v stredu mimoriadne zišiel počas letných parlamentných prázdnin. Účasť poslancov bola povinná a tým, ktorí by na schôdzu neprišli, hrozila pokuta, čo vyvolalo nevôľu opozície. Niektorí poslanci poukazovali aj na podľa nich zbytočné náklady spojené so zvolaním mimoriadneho zasadnutia.

Prísaha novej ministerky sa uskutočnila v náhradných priestoroch, keďže hlavná rokovacia sála Spolkového snemu sa počas leta renovuje.

Bývalá premiérka spolkovej krajiny Sársko Annegret Krampová-Karrenbauerová (56), známa aj pod skratkou AKK, vlani v decembri nahradila na čele vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárku Angelu Merkelovú. Podľa stanice Deutsche Welle (DW) sa predpokladá, že AKK časom nahradí Merkelovú aj na čele vlády.

Vo svojom stredajšom vystúpení pred poslancami Krampová-Karrenbauerová poukázala na úzke prepojenie medzi Bundestagom a Bundeswehrom, teda nemeckou armádou. Každú misiu nemeckých vojakov v zahraniční musí totiž vopred odsúhlasiť parlament.

Nová ministerka už predtým avizovala, že sa bude usilovať o zvyšovanie výdavkov na obranu tak, aby postupne dosiahli dve percentá HDP. Podľa DW však v tejto veci môže naraziť na nesúhlas koaličných sociálnych demokratov.

Rozhodnutie vymenovať za novú šéfku rezortu obrany Krampovú-Karrenbauerovú bolo neočakávané, keďže sa opakovane vyjadrovala, že sa chce sústrediť na stranícku prácu v CDU. Podľa stanice Deutsche Welle však vedenie strany zrejme rozhodlo, že možná budúca kancelárka potrebuje aj skúsenosti z pôsobenia v spolkovej vláde.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj