New York 21. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Ferdinand Ostrop)
 

George Soros zverejnil v New York Times spolu so synom Alexandrom, že EÚ je unavená od stálych rozšírení, preto ponúkajú balkánskym štátom vytvoriť vlastnú úniu podľa modelu EÚ

Na snímke George Soros

Takmer 25 rokov potrebovali Atény a Skopje, aby sa dohodli na pomenovaní Macedónska, píšu Sorosovci. Podľa Georgea a Alexandra je to historický kompromis a “okno možností” pre lídrov Európy a USA, aby zvíťazili nad nedostatkom jednoty a zabezpečili Balkánu bezpečnú budúcnosť.
Po rozpade Juhoslávie si to nové štáty namierili do EÚ a NATO. Slovinsko a Chorvátsko už sú v EÚ, Čierna hora a Srbsko sú ešte kandidáti, nasledovať však môže Albánsko a Severné Macedónsko.

USA a Európa ale nie sú jediní hráči v regióne, varujú George a Alexander. Rusko ukázalo, že je pripravené reagovať, ak jeho záujmy niečo bude ohrozovať, ako napríklad vstup do NATO. Tak sa správa aj Turecko, jeho prítomnosť sa dá pocítiť v každej krajine a Čína je najväčším investorom na Balkáne.
Aby boli prekonané tieto tendencie, je potrebné tvrdo odpovedať, domnievajú sa autori článku. Nebude to ale ľahké. EÚ je unavená kvôli rozšíreniu, a niektoré zložité problémy idú práve zo strany štátov, ktoré vstúpili do EÚ po roku 2004. Konflikt Chorvátska a Slovinska, turecká prítomnosť na Cypre, protidemokratické rokovania v Poľsku a v Maďarsku.
Podľa Sorosovcov chce väčšia časť obyvateľstva Balkánu blízke spojenie so Západom a vďaka tejto snahe sa na Balkáne dá vytvoriť nejaká ekonomická únia na základe zákonov EÚ. Takáto únia by údajne prospela obyvateľom v regióne, Európy aj USA, a uľahčila by tiež vstup týchto krajín do EÚ.
Minulý rok krajiny západného Balkánu sľúbili, že budú zvyšovať spoluprácu a teraz podľa Sorosovcov je čas vytvoriť spoločný trh. Pomohlo by to modernizovať finančné trhy a zlepšiť systém štátnych financií, pričom reformy by sa nediktovali z Bruselu alebo z Washingtonu. Voľný pohyb ľudí, tovaru a kapitálu premení celý región na atraktívny pre investície, upevní infraštruktúru a dopravu. Pracovných miest bude viac, čo pomôže vyriešiť problém migrácie mládeže do západnej Európy, tvrdí George a Alexander.
Okrem toho bude mať EÚ možnosť prijať celú úniu do zostavy, a nie každú krajinu oddelene. Nová únia pomôže vyriešiť miestne spory, krajiny budú schopné spolupracovať nad prekonaním politických prekážok pri vstupe do EÚ vrátane územných sporov, korupcie a organizovaných zločinov.
Sorosovci zdôrazňujú, že únia nie je reinkarnáciou Juhoslávie, ale slobodnejšou asociáciou krajín spojených voľným obchodom, pohybom ľudí a tovaru. Rozvoj a jednota balkánskych krajín ich posilní, budú odolnejší proti ekonomickému, politickému a vojenskému vplyvu Pekingu, Ankary a Moskvy.
Ak sa Západu nepodarí zachrániť snahu Balkánu o regionálnu spoluprácu a členstvo v EÚ, tieto krajiny sa ocitnú vo sfére vplyvu Ruska, Turecka a Číny, a Balkán sa zase dostane do problémov, dodávajú Sorosovci.
 

Príspevok Nová Juhoslávia? Prečo Soros vyzýva vytvoriť úniu na Balkáne zobrazený najskôr Hlavné správy.